مقاله حماسه در بزم غزل بحثي پيرامون «غزل – حماسه» در ادب انقلاب و دفاع مقدس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در ادبيات پايداري (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۲۷ تا ۵۰ منتشر شده است.
نام: حماسه در بزم غزل بحثي پيرامون «غزل – حماسه» در ادب انقلاب و دفاع مقدس
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حماسه
مقاله غنا
مقاله غزل
مقاله ادبيات انقلاب و دفاع مقدس
مقاله غزل – حماسه
مقاله فريد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: براتي محمود
جناب آقای / سرکار خانم: نافلي مريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ادبيات غنايي، حماسي، تعليمي، نمايشي از جمله انواع مختلف ادبي به شمار مي رود. ادب غنايي و حماسي نه تنها در بين فارسي زبانان، بلکه در بيشتر ملت ها از مهمترين و ابتدايي ترين انواع ادبي به شمار مي آيد. بررسي غزل به عنوان يکي از مهمترين قالب هاي شعر غنايي و تاثر آن از حماسه در سير تاريخي خويش از جمله مباحثي است که در اين مقاله مورد بررسي قرار گرفته است. انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس، تحولات عظيمي در عرصه ادبيات ايران به جاي نهاد. توجه به قالب هاي کلاسيک شعر فارسي در عرصه ادب انقلاب و دفاع مقدس از جمله ويژگي هاي ادبي اين عصر است. در اين ميان غزل با چهره اي ديگرگون متجلي شد. اين قالب کهن شعر فارسي براي بيان احساسات و عواطف ژرف شاعر که بي تاثير از حوادث اجتماعي، سياسي انقلاب نبود، با عناصر حماسي پيوند خورد و حماسه را در بزمي زيبا در کنار گرفت. تلفيق اين دو جنبه به ظهور غزل – حماسه انجاميد.
فريد از جمله شاعران برجسته انقلاب و دفاع مقدس، در مجموعه غزل هاي خويش با عنوان پري ستاره ها، به وضوح تلفيق حماسه و غزل را به نمايش گذاشته است. «غزل – حماسه» هاي اين شاعر انقلاب شواهدي نيکو و زيبا در به تصوير کشيدن اين قالب نوپاي ادب انقلاب است.