سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: پنجمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۲۰

نویسنده(ها):

غلامرضا وحدانی – دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت پژوهش، جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، تهران،
محسن قرنفلی – عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
حبیب اصغری – مدیر مرکز رشد فناوری اطلاعات جهاد دانشگاهی ، تهران، ایران

چکیده:

توسعه تکنولوژی ، حقوق پدید آورندگان را درجهان امروز در معرض آسیبی جدی قرار داده و انتظار این است که قاون با ظرافت، راهکارهای تجاوز را کشف نموده و با جدیت از تضیع حقوق پدیدآورندگان جلوگیری نماید و آنان را در استیفایحقوق مادی و معنویشان یاری رساند. یکی از راه های حمایت از حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان ، واگذاری امتیاز یا لیسانی بهره برداری از پدیده های ایجاد شده می باشد . ایجاد و بهره برداری از دارایی معنوی به عنوان یکی از فعالیتهای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی باید تابع مقررات و ضوابطی باشد و این علاوه بر مقررات کلی کشور است. گرچه دسترسی به مقررات مراکز تحقیقاتی خصوصی مشکل است ولی در اکثر دانشگاه ها مقرراتی تحت عنوان سیاست دارایی معنوی در دسترس عموم قرار دارد.
در این مقاله مطالعه موردی در خصوص برخی از دانشگاه های جهان صورت گرفته و قواعدبهره برداری از مالکیت های فکری وتقسیم منافع حاصله بین دانشگاه ها و محققین یا مخترعین و سایر اشخاصی که در تجاری سازی مالکیت فکری نقش موثری دارند مورد بررسی قرار می گیرد.
جهاددانشگاهی نیز به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی و تولید کننده عمده محصولات خلاق فکری نمی تواند نسبت به موضوع دارایی معنوی بی تفاوت باشد. حجم زیاد پروژه های انجام شده و تنوع فعالیتهای آن موجب ایجاد تعداد بسیار زیادی دارایی معنوی علمی، صنعتی، آموزشی و فرهنگی چه به صورت بالفعل و چه بصورت بالقوه شده و می شود. از این رو در این مقاله با توجه به بررسیهای انجام شده، الگویی برای حفظ حقوق مادی و معنوی تولیدات فکری با نگاه به حقوق سازمان وپدیدآورندگان ارائه می گردد.