سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۱۷

نویسنده(ها):

اشرف گودرزی – معاون دبستان جمهوری اسلامی شهرستان خرم آباد

چکیده:

در تمام نقاط دنیا تقاضا برای حمل و نقل رو به رشد است، امروزه مردم برای کار و تفریح نیاز به مسافرت بیشتری دارند و لازم است تسهیلات سفرهای سریع، ایمن و قابل اطمینان با هزینه مناسب برای آنها فراهم گردد. در عصر فناوری اطلاعات مسافرین نیز به اطلاعات جامع و به روزی احتیاج دارند تا آنها را در انتخاب سفری خوب کمک نمایند.
در کنار جابجایی مسافران، حمل و نقل مداوم، قابل اطمینان و ارزان بار برای تامین مایحتاج عمومی مردم و مواد اولیه کارخانجات اهمیت بسیار زیادی دارد.
ITS چیست؟
سیستم های حمل و نقل هوشمند یا ITS به استفاده از تجهیزات پردازش اطلاعات پیشرفته، مخابرات، سنسورها و سیستم های کنترل و استراتژی های مدیریت به صورتی مجتمع و به هم پیوسته با هدف بهبود عملکرد سیستم حمل و نقل اطلاعات می گردد.
این تعریف یکی از تعاریف جامع و استاندارد برای ITS است و قابل تعمیم به تمام شئون حمل و نقل شامل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی میباشد.
ITS چهار عنصر اصلی وسیله نقلیه، استفاده کننده، زیر ساختار و سیستم مخابرات را دربر می گیرد.
ITS استفاده کنندگان، وسایل نقلیه و زیر ساختار حمل و نقل را با فراهم ساختن ارتباط مخابراتی لازم به فرمیک مجموعه یکپارچه ومرتبط در می آورد و با تبادل اطلاعات لازم بین آنها زمینه مدیریت و استفاده بهتر از منابع را فراهم می کند.
بستر مخابراتی مطمئن و پیوسته اصلی ترین چیزی است که امکان استفاده از مزایای زیاد ITS را فراهم می کند و بدون آن ITS عملی نخواهد بود.
سیستم ITS مزایای زیادی از جمله ارتقای ایمنی حمل و نقل، کاهش ترافیک و روان سازی تردد، ایجاد ارزش افزوده بیشتر، کاهش زمان سیر و توقف، کاهش هزینه های بهره برداری و جابه جایی، بهینه تر شدن مصرف انرژی و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی را در بر دارد. طراحی ساختار و بکارگیری ITS وقتی نتایج مورد انتظار را تا حدود زیادی برآورده می سازد، که در سطح کلان و از بالادست دیده شود.
بنابراین لازم است مراحل شناخت، برآورده وضعیت کنونی و برنامه ریزی وضعیت آینده در سطح مدیریت کلان حمل و نقل کشور صورت گیرد.