مقاله خاستگاه و تحولات ماگماهاي بازالتي کواترنري شمال باختري آذربايجان (بورلان تا گنبد) با استفاده از بررسي هاي ايزوتوپي Sr- Nd که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در علوم زمين از صفحه ۱۱۳ تا ۱۱۸ منتشر شده است.
نام: خاستگاه و تحولات ماگماهاي بازالتي کواترنري شمال باختري آذربايجان (بورلان تا گنبد) با استفاده از بررسي هاي ايزوتوپي Sr- Nd
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آذربايجان غربي
مقاله گدازه هاي بازيک کواترنري
مقاله بررسي هاي ايزوتوپي
مقاله ماگماهاي اوليه
مقاله گوشته تهي شده
مقاله آلايش پوسته اي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خيرخواه منيره
جناب آقای / سرکار خانم: امامي محمدهاشم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در منتهي اليه شمال باختري ايران، در منطقه آذربايجان غربي سنگ هاي آتشفشاني بازيک در طي کواترنري گسترش وسيعي يافته اند. اين منطقه در بخش مياني کوهزاد آلپ- هيماليا و در فلات مرتفع ايران -ترکيه در آناتولي خاوري واقع شده است. گدازه هاي بازيک کواترنري با طيف ترکيبي متنوعي از بازالت قليايي، بازالت آندزيتي، تراکي بازالت آندزيتي تا تراکيت و با گستره وسيع بر روي نهشته هاي رسوبي قرار گرفته اند. اين سنگ ها که از مراکز آتشفشاني، شکستگي هاي ‍‍ژرف، گسل هاي امتداد لغز در حوضه هاي فراکششي برون ريزي داشته اند، از ويژگي هاي ساختاري، سنگ شناختي متفاوتي برخوردارند. در راستاي پژوهش بر روند تکامل و منشا ماگماهاي بازالتي منطقه و بر اساس بررسي هاي صحرايي، سنگ نگاري و سنگ شناسي، ده نمونه از منطقه براي بررسي هاي ايزوتوپي نسبت هاي ۸۷Sr/86Sr، ۱۴۳Nd/144Nd انتخاب شد که حاصل آن مقايسه با داده هاي ايزوتوپي سنگ هاي بازالتي مشابه در ترکيه است. تفسير بررسي هاي ايزوتوپي بر روي نمونه هاي بازيک آذربايجان گوياي آن است که منشا ماگماهاي بازالتي در شمال باختري آذربايجان، گوشته اي و در محدوده ترکيب کلي زمين (Bulk Earth) واقع شده اند. ترکيب سنگ هاي بازالتي شمال منطقه گوشته تا حدودي تهي شده (depleted mantle) که در مناطق جنوبي همراه با آلايش پوسته اي مي باشند.