سال انتشار: ۱۳۸۷

محل انتشار: پانزدهمین کنگره دامپزشکی ایران

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

حسین صفرپور –

چکیده:

با تصویب قانو ن بیمه محصولات کشاورزی در سال ۶۲ صندوق بیمه کار خود را با بیمه دو محصول پنبه و چغندرقند آغاز نمود متعاقب آن بیمه دام در سال ۱۳۷۲ با تحت پوشش بردن دو محصول دامی ( بیمه دام صنعتی و دام عشایر ) شروع شده . در حال حاضر صندوق بیمه ۹۶ نوع محصول را در سطح کشور تحت پوشش دارد و در زیربخش دام و طیور و آبزیان شمار محصولات تحت پوشش به ۲۴ مورد بالغ می گردد . اکثر طرحهای بیمه ای در زیربخش دام و طیور با استقبال مواجه گردیده است . براساس آخرین آمار تعداد دامهای تحت پوشش بالغ بر ۱۲ میلیون واحد دامی بوده افزون بر این ۴۸۰ میلیون قطعه طیور و نیز ۴۰ میلیون متر مربع از مزارع پرورش آبزیان در چتر حمایتی بیمه محصولات کشاروزی قرار دارد . کل غرامت پرداختی در این زیربخش به پانصد میلیارد ریال برای سال ۸۵ -۸۶ بالغ گردیده است .
در بستر توسعه کمی و کیفی رویکردهای جدید بیمه کشاورزی عبارتند ا ز : استفاده هر چه بیشتر از بخش خصوصی به عنوان کارگزار در قالب شرکتهای خدمات بیمه کشاورزی ، جلب مشارکت بیمه های تجاری در زمینه بیمه کشاورزی ، ایجاد فضای رقابتی در عرصه بیمه کشاورزی و در نهایت تکمیل پوشش بیمه ای و پر کردن عرصه های خالی موجود از طریق بیمه هایخصوصی و هدفمند سازی یارانه ها . بکارگیری متخصصین رشته های مختلف کشاورزی یکی از نقاط قوت بیمه محصولات کشاورزی است . از این روی علاوه براینکه فرآیند بیمه محصولات از کیفیت بالاتری در سطح اجرا برخوردار می باشد . راهکارها و توصیه های مدیریتی این افراد در کاهش ر یسک تولید و سایر ریسکهای مبتلا به واحدهای تولیدی نقش مؤثری ایفاد می نماید .
رشته دامپزشکی اولین تخصصی است که فارغ التحصیلان آن به عنوان کارگزار به همکاری با بیمه فراخوانده شدند . این مهم با همکاری سازمان دامپزشکی در سال ۱۳۸۰ محقق گردید و در هم اکنون بیش از ۴۰۰ نفر دامپزشک در زمینه های مختلف با صندوق بیمه همکاری می کنند . صندوق بیمه در حال حاضر با سازمان دامپزشکی کشور و سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران تفاهم نامه همکاری به امضاء رسانده و زمینه های همکاری جدیدی از قبیل آموزش ، تحقیقات ، نظارت و … در دستور کار قرار گرفته است .