مقاله خدمات گردشگري در کشورهاي گروه ۸-D شناسايي توانايي ها و مزيت ها در اين کشورها که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در پژوهشهاي اقتصادي از صفحه ۱۰۱ تا ۱۱۸ منتشر شده است.
نام: خدمات گردشگري در کشورهاي گروه ۸-D شناسايي توانايي ها و مزيت ها در اين کشورها
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله توان تجاري
مقاله تجارت دو جانبه
مقاله روش برآورد ساده
مقاله ايران
مقاله گروه هشت کشور اسلامي در حال توسعه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نجارزاده رضا
جناب آقای / سرکار خانم: تاسان مونا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
همگرايي بين اعضاي گروه D-8  وابسته به افزايش حجم تجارت درون گروهي است. از سوي ديگر، رشد چشمگير تجارت خدمات و ارزش افزوده بالاي اين بخش طي سالهاي اخير، کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه را به تجارت غير کالايي ترغيب نموده است. لذا بررسي مزيت هاي نسبي و توان تجاري بخش خدمات گردشگري اين کشورها مي تواند گام موثري در تقويت همکاري ها در راستاي توسعه و تجارت بين آنها باشد.
اين مقاله در صدد شناسايي امکانات بالقوه صادراتي کشورهاي گروه D-8  در زمينه خدمات گردشگري است تا بر اساس اين ظرفيت هاي بالقوه، زمينه مبادلات بين اين کشورها را تعيين کند.
بدين منظور، پس از بررسي و مطالعات موقعيت اقتصادي کشورهاي گروه D-8، با استفاده از روش برآورد توان ساده، ظرفيت بالقوه تجاري کشورهاي فوق در زمينه گردشگري محاسبه شده است. نتايج اين برآوردها نشان مي دهد که اين کشورها ظرفيت مبادلاتي نسبتا خوبي دارند ولي در اکثر موارد، اين ظرفيت ها در عمل چندان مورد استفاده قرار نگرفته است.