سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین همایش سراسری طب اورژانس

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

محمدتقی اکبرلو – مجتمع حضرت رسول اکرم (ص)
طاهره موسوی – مجتمع حضرت رسول اکرم (ص)
نجیبه علیزاده – مجتمع حضرت رسول اکرم (ص)

چکیده:

هدف:
این مقاله خطرات ناشی ناشی از اجساد بعد از بلایای طبیعی را مورد بررسی قرار داده است.
متن:
لازمه انتقال بیماری وجود یک عامل عفونی ، تماس با آن و یک میزبان مستعد می باشد. این عوامل جهت مشخصات خطر بیماری های عفونی ناشی از اجساد نیز مورد توجه قرار گرفته است. این مقاله روش های صحیح دفع اجساد ، چگونگیآلودگی آب های زیر زمینی با اجساد و قبر ها و پیشگیری از عفونت راه مورد بحث را پیشنهاد می دهند.
نتایج:
قربانیان حوادث طبیعی معمولا بعلت تروما می میرند و مرگ بعلت عفونت های حاد یا اپیدمیک شیوع کمتری دارد. این نماینگر آن است که به دنبال دفن اجساد ، خطر آلودگی بسیار کم می باشد . وجود افرادی که به نحوی در تماس با مرده ها هستند مثل افراد نظامی ، کارکنان گروه امداد و نجات ، داوطلبان و غیره در معرض خطر بیماری های عفونی مثل هپاتیت B هپاتیت C HIV, پاتوژن های دوره ای و مایکو باکتریوم توبرکلوزیس قرار دارند احتیاط های مناسب برای این افراد شامل آموزش ، استفاده از کیسه و دستکش های یکبار مصرف ، رعایت صحیح بهداشت و واکسیناسیون بر علیه هپاتیت و سل می باشد. در صورت امکان ، دفن اجساد می بایستی با تکیه بر احترام و آداب و رسوم محلی صورت می گیرد. به دنبال خاکسپاری اجساد ، شواهد کمی از آلودگی میکروبیولوژیکال آب های زیر زمینی گزارش شده است.
نتیجه گیری:
این مقاله منبع اطلاعاتی مهمی جهت مدیرانی است که بایستی جهت جلوگیری از بروز بیماریهای عفونی در مورد اجساد قربانیان اقداماتی را انجام دهند.