مقاله خواب و رويا در انديشه مولوي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در پژوهش هاي ادب عرفاني (گوهر گويا) از صفحه ۱ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: خواب و رويا در انديشه مولوي
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رويا
مقاله خواب
مقاله تعبير خواب
مقاله عالم غيب
مقاله مولوي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قبادي حسينعلي
جناب آقای / سرکار خانم: پورنامداريان تقي
جناب آقای / سرکار خانم: چيكتي امبرتو
جناب آقای / سرکار خانم: معارفي مهديس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
خواب و رويا، جايگاهي مهم در دين اسلام دارد. وحي، در اوايل بعثت پيامبر (ص) به واسطه روياي صادقه بوده است. نويسندگان اوليه اسلامي توجه خاصي به خواب و تعبير آن داشته و نوعي ادبيات غني در اين باب به وجود آورده اند. عرفا و صوفيه، نسبت به اعتقادات و پيش فرض هايي که علماي اسلامي در كتابهاي تعبير خواب آورده اند، آشنايي داشته و از آن پيروي کرده اند؛ اما براي آنها روياي صادقه اهميت خاصي داشته و به واسطه آن به معرفتي منحصر به فرد که به سير روحاني آنها کمک مي کرده است، دسترسي مي يافتند.
اين مقاله به بررسي خواب و رويا در آثار مولانا مي پردازد. مولوي در آثار خود سخني منظم و مفصل و يا نظريه اي کامل، در مورد خواب و رويا ارايه نمي کند؛ بنابراين براي بررسي اين مساله، به پنج بخش عمده نسبت به خواب و رويا، پرداخته ايم:
۱- تقسيم بندي خواب و رويا و برخي تعاريف مربوط به آن ۲- عالم خواب و رويا، ۳- ارتباط بين عالم رويا و بيداري، ۴- رويت خدا در خواب، ۵- مساله برگشت به اصل.
به واسطه اين پنج بخش، ابعادي از مساله خواب و رويا در آثار مولوي و جايگاه آن در نظر او روشن مي گردد.