مقاله داستان انبيا در منظومه هفت پيکر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در پژوهش نامه ادبيات تعليمي (پژوهشنامه زبان و ادبيات فارسي) از صفحه ۱۲۷ تا ۱۵۲ منتشر شده است.
نام: داستان انبيا در منظومه هفت پيکر
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حکيم نظامي
مقاله مثنوي هفت پيکر
مقاله تاويل
مقاله انبيا الهي (عيسي
مقاله موسي و…)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي فشاركي محسن
جناب آقای / سرکار خانم: احمدي آصفه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حکيم نظامي گنجوي از استادان بزرگ و از ارکان شعر فارسي است. در ادب فارسي داستان پردازي، در منظومه هاي پرآوازه او به اوج خود رسيد. از جمله اين منظومه ها، مثنوي هفت پيکر يا هفت گنبد است که گاهي بهرام نامه نيز خوانده شده و چهارمين منظومه نظامي است.
با نگاهي سطحي به آثار نظامي، اين پرسش به ذهن خواننده متبادر مي گردد که چگونه شاعري که عمري را در رياضت و سير و سلوک روحي و معنوي گذرانده و در روزگار جواني مخزن الاسرار را آفريده، پيرانه سر اقدام به نظم داستانهاي بزمي و عاشقانه نموده است؟ اما با توجه به شخصيت نظامي که مرد دين و حکمت و اخلاق است و با تامل در داستانهاي وي- که دربردارنده نتايج اخلاقي و عرفاني است- درمي يابيم که اگرچه «به حسب صورت افسانه است، اما از روي حقيقت، کشف حقايق و معارف را بهانه است.» شاعر پرآوازه گنجه از نظر اعتقادي مسلمان معتقدي است. وي همه آثار خويش را با توحيد و مناجات خدا آغاز مي کند. ايمان و اعتقاد وي به رسالت نبي اکرم (ص) و خلافت خلفاي راشدين به طريق سنيان در آثار او کاملا مشهود است.
در اين مقاله، داستان انبيا در مثنوي هفت پيکر و برداشت تاويلي نظامي از اين مايه هاي داستاني بررسي مي گردد.