سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: پنجمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۲۲

نویسنده(ها):

ایمان رکوعی – کارشناسی ارشد مهندسی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی، شرکت مشاورین گسترش

چکیده:

این مقاله به معرفی و بررسی دانایی و شناخت مفاهیم مرتبط با آن، نظیر تجارت دانایی محور، اقتصاد مبتنی بر دانش، جامعه شبکه ای و اقتصاد محور با تاکید بر پاسخ به این سوال که راه بقا و سپس کسب موفقیت در سهم یابی از اقتصادجهانی چیست؟ چگونه کشورهای کوچکی نظیر سنگاپور یاکشوری مانند چین با تجربه طولانی از اقصاد بسته، اینک به تهدیدی بالفعل برای تمام نظامهای سرمایه داری تبدیل شده است؟
رشد سریع استفاد ه از اینترنت و افزایش میزان سرمایه گذاری در بهخدمت گماردن دانش نرم افزاری و سایر خدمات مبتنی بر دانش، منجر به ایجاد مدلهای جدید از کسب و کار و اصولا اقتصاد گردیده است. پایه این تغییرات بدون شک بر مفهوم تجاری سازی تمامی کالاها و خدمات استوار است. ظهور بازارهایالکترونیکی بسیار گسترده و کاملا در دسترس، فرصتهای جدیدی را برای عرضه دارایی ها (خدمات) و تولیدات دانش محور فراهم آورده است. بمنظور حداکثر رساندن میزان بهره برداری از مجموعه این قابلیتهای نوظهور، لزوم بازنگری وتفکر جهت کاربردسازی دانش و بهره گیری از روشهای نوین بازاریابی ضروری است.
در این مقاله ضمن معرفی وبیان ویژگی های اقتصاد دانش مدار شبکه ای، به ارائه روندهای اصلی توسعه این اقتصاد پرداخته شده است. همچنین چالشهایی که می تواند در مسیر رسیدن به جایگاه واقعی خود در اقتصاد شبکه ای دانش مدار ایفای نقش کند، بررسی شده است.