مقاله دانته و تاثيرپذيري او از منابع شرقي (عنوان عربي: دانتي و تأثره بالمصادر الشرقية) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۱۱ تا ۳۴ منتشر شده است.
نام: دانته و تاثيرپذيري او از منابع شرقي (عنوان عربي: دانتي و تأثره بالمصادر الشرقية)
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دوزخ
مقاله برزخ
مقاله بهشت
مقاله گناهكاران
مقاله طبقه
مقاله دانته
مقاله ارداويرافنامه
مقاله معراج نامه
مقاله شيطان
مقاله سفر
مقاله توبه (كليد واژه عربي: الجحيم
مقاله البرزخ
مقاله الفردوس
مقاله المذنبون
مقاله دانتي
مقاله أرداويرافنامه
مقاله معراج‏نامه
مقاله الشيطان
مقاله السفر
مقاله التوبة)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آذر اسماعيل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
روزي كه دانته نام كمدي را بر اثر خود نهاد، معني آن با آنچه امروز به كار مي رود، متفاوت بود. سيصد سال بعد، خود ايتاليايي ها به منظور قدرت بخشيدن و پيونددادن با ماوراءالطبيعه، نام «الهي» را بر آن افزودند. دانته تدوين كتاب را از سال ۱۳۰۷ م. آغاز كرد.
اثر دانته سه بخش يا سه مجلد دارد: اول بخش دوزخ، دوم برزخ (يا به عبارت ديگر، محل پاك شدن از گناهان) و قسمت سوم بهشت. مجموعه اثر او را يكصد سرود تشكيل مي دهد. هر سرود داراي بندهايي با سه مصراع است كه به تفاوت از صد و ده تا صد و شصت مصراع را شامل مي شود.
هر بخش داراي ده طبقه است: طبقات نه گانه جهنم و يك طبقه مقدماتي آن؛ طبقات هفت گانه برزخ به همراه جزيره برزخ، طبقه مقدماتي آن و بهشت زميني؛ طبقات نه گانه بهشت و قسمت عرش اعلا.
در اين كتاب دو عدد خاص وجود دارد: يكي عدد ۳ (سه) كه نمودي از تثليث است و ديگري عدد ۱۰ (ده) كه مقياسي براي وحدت است.
سفر دانته از دوزخ شروع مي شود و سپس به سراغ برزخ مي رود، در آنجا خود را تطهير مي كند و با كوله باري از اميد راهي بهشت مي شود. دانته پس از عبور از برزخ در مدخل بهشت بئاتريس را ملاقات مي كند. از آنجا كه فرجام كار بهشتيان محوشدن در جمال معشوق ابدي است، زماني شاعر از بئاتريس جدا مي شود كه ديگر محو شده است. آنچه در بهشت دانته اتفاق مي افتد با مضامين تصوف عاشقانه يا عرفان ما شباهت هايي دارد. از آن گذشته، عبور دانته از مرحله هاي مختلف و به قول مولانا جلال الدين، «پله پله تا ملاقات خدا»، نشانه اعجاز عشق است كه براي ما ايرانيان موضوع مهجوري نيست.
يكي از هدف هاي دانته در خلق اين اثر سمبليك و رمزي، ملاقات بئاتريس و با او بودن در بهشت است. ديگر اينكه خواسته است اثر را به دوست صميمي اش دلااسكالا تقديم كند.
يكي از آثاري كه دانته تحت تاثير آن قرار گرفته، ارداويرافنامه است. ارداويراف شخصيتي زرتشتي است كه طي سفر خيالي به مدت هفت شبانه روز، گزارشي از ديدار خود ارايه مي كند. بسياري از اجزاي اين گزارش شباهت هاي اجتناب ناپذيري با شاهكار دانته دارند كه موضوع بحث اين تحقيق است.