مقاله درآمدي بر چيستي و ماهيت فلسفه سياسي فارابي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در مطالعات سياسي از صفحه ۹۳ تا ۱۱۴ منتشر شده است.
نام: درآمدي بر چيستي و ماهيت فلسفه سياسي فارابي
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فلسفه سياسي
مقاله تدبير المدينه
مقاله عدالت
مقاله مدينه فاضله
مقاله انواع مدينه
مقاله شريعت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نادري محمدمهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ابونصر محمد فارابي (۳۳۹ ۲۵۹ هـ)، معلم ثاني و به نظر برخي صاحب نظران بنيانگذار فلسفه اسلامي براي نخستين بار در جهان اسلام اصطلاح فلسفه سياسي را مورد استفاده قرار داد. وى در حقيقت نخستين انديشمند بزرگ دوره‏اسلامى است كه از ديدگاه تاريخ تحول انديشه سياسى و حكمت عملى و با تاثيرپذيري از فيلسوفان يونانى، مذهب تشيع و انديشه ايرانشهرى، به تاملى ژرف در سرشت سياست و ارتباط انسان با آن پرداخته است.
او در هر دو کتاب آرا اهل المدينه الفاضله و السياسه المدنيه، متاثر از هستي شناسي فلسفي خود که نظام مدني را در ذيل نظام عمومي عالم توضيح مي دهد، ابتدا نظام خلقت و پيدايش اجسام آسماني و شکل گيري افلاک را توضيح مي دهد و سپس، پيدايش انسان و در نهايت شکل گيري جامعه و مدينه را به بحث مي گذارد.
در نوشتار حاضر و در راستاي پاسخ به چيستي و ماهيت فلسفه سياسي فارابي تلاش مي شود جايگاه مفاهيم بنيادين سياست همچون عدالت، مدينه فاضله، فرد مدني، سلسله مراتب اجتماعى، نظام اجتماعى و سياسى، قانون، نبوت و شريعت در انديشه و فلسفه سياسي او توضيح داده شود.