مقاله درسنامه فقه، کتاب زکات، درس خاج فقه آيت اله هاشمي شاهرودي (۱) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در فقه اهل بيت عليهم السلام از صفحه ۳ تا ۲۱ منتشر شده است.
نام: درسنامه فقه، کتاب زکات، درس خاج فقه آيت اله هاشمي شاهرودي (۱)
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تقوي سيدمرتضي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اشاره: متن حاضر، صورت تحرير يافته سه جلسه آغازين درس خارج فقه حضرت آيت اله سيدمحمود هاشمي شاهرودي استکه در سال تحصيلي ۸۹-۱۳۸۸ در شبستان امام خميني حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) القا شده است. مجله فقه اهل بيت (ع) از دو منظر معرفتي و روش شناختي، تصميم به انتشار اين سلسله دروس گرفته است. هدف نخست، تعميم استفاده از محتواي علمي و نکات بکر و بديع فقهي است که در مطاوي اين مبحث وجود دارد. هدف دوم که نگاه روش شناختي دارد، آشنايي خوانندگان غير حوزوي مجله با کيفيت و روش عمومي دروس خارج فقه و آشنايي خوانندگان حوزوي با روش خاصي است که در اين درس از حيث ترتيب و اهميت سنجي مباحث و زمينه سازي براي طرح عناوين و مباحث جديد در مدار بحث هاي سنتي فقه، و نيز چگونگي کاربرد ادله فقهي و نسبت سنجي ميان آنها به کار گرفته شده است. بنا داريم اين سلسله دروس را در حد ميسور به صورت منظم و متوالي در شماره هاي آتي مجله منتشر کنيم، باشد که گاهي در مسير ترويج و اعتلاي فقه بي همتاي آل محمد (ص) باشد.
در تدوين و تحرير اين متن در حد توان کوشيديم که شيوه بيان و اتقان کلام استاد حفظ شود، در عين حال اگر احيانا در عبارات متن قصوري به چشم آيد قطعا از قم ماست.