مقاله درمان سينوس پيلونيدال با برداشت کامل خط وسط و ترميم اوليه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در مجله دانشگاه علوم پزشكي ارتش جمهوري اسلامي ايران (annals of military and health sciences research) از صفحه ۲۳۳ تا ۲۳۶ منتشر شده است.
نام: درمان سينوس پيلونيدال با برداشت کامل خط وسط و ترميم اوليه
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سينوس پيلونيدال
مقاله ترميم اوليه در سينوس پيلونيدال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طالب رضا امير
جناب آقای / سرکار خانم: رجبي جليل
جناب آقای / سرکار خانم: آقازاده كورس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: سينوس پيلونيدال يکي از شايع ترين اختلالهاي مزمن ناحيه ساکروکوکسيژيال بوده که جهت درمان آن راهکارهاي مختلفي ارايه شده است که بهترين روش ترميم اوليه با فلاپ هاي چرخشي و متد Karydakis گزاش شده است.
مواد و روش ها: مطالعه صورت گرفته به صورت prospective بر روي ۱۰۳ بيمار با سينوس پيلونيدال غير راجعه و با ترشح مختصر انجام گرفت که تمامي بيماران تحت اکسيزيون و ترميم اوليه قرار گرفتند که ۵۳ مورد آن در گروه A سوتور عمقي به فاشيا و به دنبال ترميم با استفاده از گاز به صورت overtie پانسمان شد و تعداد ۵۰ مورد در گروه B که بعد از ترميم به صورت روتين پانسمان شدند.
يافته ها: عوارض مختصر زخم در سه بيمار گروه A رخ داد، ولي در گروه B در ۲۸ بيمار عوارض رخ داد. گسستگي زخم در گروه A ديده نشد ولي گروه B در ۸ مورد گزارش شد. در گروه A بهبودي کامل سريعتر بود. عود در يک بيمار گروه A و در ۲ بيمار گروه B ديده شد.
نتيجه گيري: نتايج کوتاه و طولاني مدت نشان مي دهد که اکسيزيون محدود خط وسط همراه با ترميم اوليه و پانسمان overtie جهت ps غير عارضه دار ساده و موثر است و استفاده از اکسيزيون وسيع و فلاپ جهت ترميم اوليه جراحي براي ps عارضه دار نگه داشته مي شود.