سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: سومین همایش قیر و آسفالت ایران

تعداد صفحات: ۱۶

نویسنده(ها):

علی اسداله خان والی – کارشناس روسازی مهندسین مشاور گذر راه

چکیده:

مشخصات پروژه
در اوایل سال ۱۳۸۱ پروژه مطالعات مرمت و بهسازی اساسی روسازی بزرگراه بهشت زهرا حد فاصل تقاطع آزاد راه کمربندی آزادگان تا درب شمالی بهشت زهرا (س) بطول حدود ۷/۵ کیلومتر از طرف سازمان مهندسی و عمران شهر تهران به مهندسین مشاور گذرراه واگذار شد.
هدف از انجام این مطالعات بررسی وضع موجود روسازی و یافتن روشهای مختلف برای مرمت اساسی روسازی با توجه به وضعیت ترافیک، مشخصات لایه های روسازی و بستر راه، وضعیت آسفالت موجود در محور اصلی و شانه ها و اصلاح و تعریض نیمرخ عرضی بزرگراه و ارائه راهکار مناسب جهت مرمت اساسی بوده است.
با توجه به اهمیت شناسایی وضع موجود در طرحهای بهسازی، اطلاعات لازم در مورد روسازی این بزرگراه از طریق مشاهدات محلی، تهیه عکس، برداشت وضعیت و میزان خرابیهای روسازی و بررسی گزارش آزمایش نمونه های خاک بستر و لایه های روسازی موجود گردآوری گردید.
بزرگراه حدود ۱۳/۵ متر د رهر طرف بوده و در دشت جنوب شهر تهران واقع شده است (شکل۱) با توجه به توسعه گورستان بهشت زهرا، ترافیک بسیار سنگین و حجم عبور از این بزرگراه در سالهای اخیر، شانه خاکی طرفین بزرگراه توسط یک قشر آسفالت کم ضخامت پوشیده شده و در قسمت میانی با برچیدن گاردریل و پایه های آن و تهیه و نصب جداول بتنی ، نواری به عرض ۸۰ سانتیمتر به عرض خط سبقت اضافه شده که این اضافه عرض به طور دستی و نامنظم آسفالت شده بود.