مقاله دوره MPH اخلاق پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران: ارايه يك مدل آموزشي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله ايراني اخلاق و تاريخ پزشكي از صفحه ۱ تا ۶ منتشر شده است.
نام: دوره MPH اخلاق پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران: ارايه يك مدل آموزشي
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آموزش اخلاق پزشكي
مقاله MPH؛ آموزش پزشكي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: باقري عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: اصغري فريبا
جناب آقای / سرکار خانم: اردشيرلاريجاني محمدباقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
به منظور تربيت افرادي كه توانايي آموزش، نقد، بررسي و پژوهش در حوزه اخلاق پزشكي و به طور اعم اخلاق زيستي را داشته باشند دوره هاي كوتاه و بلندمدت متفاوتي در دانشگاه هاي سراسر دنيا ارايه گرديده است. به طوري كه هم اينك در بعضي از كشور ها دوره هاي آموزش كوتاه مدت اخلاق پزشكي نظير Master of Public Health (MPH)  اخلاق پزشكي جايگاه ويژه اي در پاسخ به نياز تربيت نيروهاي كارآمد در اين زمينه يافته است.
در ايران دوره
MPH هم زمان با تاسيس دانشکده بهداشت در سال ۱۳۴۲ راه اندازي شد و تاکنون اصلاحات قابل توجه در برنامه درسي آن ايجاد شده است. هم اينك تعداد زيادي از پزشكان با گذراندن اين دوره مشغول ارايه خدمت در نظام سلامت مي باشند. با توجه به اين كه اين دوره مي تواند بستر مناسبي براي تربيت نيرو هاي كارآمد در زمينه اخلاق پزشكي باشد، دانشگاه علوم پزشكي تهران در سال ۱۳۸۴ مصمم گرديد تا در برنامه كوتاه مدت خود در اقدامي زود بازده به برگزاري دوره MPH اخلاق پزشكي اقدام نمايد. در ارزيابي كه از برگزاري ۴ دوره MPH اخلاق پزشكي حاصل گرديده است مي توان ادعا نمود كه اين دوره توانسته است افرادي را در اين حوزه جذب نموده و آموزش داده به طوري كه هم اكنون هر يك در حيطه فعاليت خود پاسخگوي بخشي از نياز هاي اخلاقي در حوزه پزشكي و سلامت در كشور مي باشند.