مقاله دو بانوي عشق مقايسه تحليلي-انتقادي شخصيت و جايگاه «هلن» و «منيژه» در دو حماسه ايلياد و شاهنامه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۱۳۹ تا ۱۶۲ منتشر شده است.
نام: دو بانوي عشق مقايسه تحليلي-انتقادي شخصيت و جايگاه «هلن» و «منيژه» در دو حماسه ايلياد و شاهنامه
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ايلياد
مقاله شاهنامه
مقاله منيژه
مقاله هلن
مقاله نقد تطبيقي
مقاله رستم
مقاله شاه پريام

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نصراصفهاني محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: ميرمجربيان ليلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حماسه هاي بزرگ ايران و يونان -شاهنامه و ايلياد- از جهات فراواني قابل بررسي و مقايسه اند؛ از آن جمله جايگاه شخصيت زن در اين دو کتاب و به ويژه «هلن» ملکه زيبايي و منيژه بانو فرد دلداده «بيژن».
هلن» به روايت «هومر»، زيباترين زن جهان، همسر «منلاس» است که دلداده «پاريس» پسر «شاه پريام» پادشاه «تروا» ميشود و به همراه «پاريس» با دستبرد به خزانه پادشاهي به «تروا» مي گريزد و زمينه جنگ طولاني و طاقت فرساي يونانيان با «تروا» را فراهم مي سازد.
اما «منيژه» با آنکه دختر شاه توران زمين است و با عشق خود به «بيژن» -پهلوان ايراني- به همسري او درمي آيد، در پس گرفتاري همسر دلبندش، در کنار او مي ماند و براي رهايي همسر و معشوقش، با «رستم» -پهلوان نامدار ايراني- همکاري مي کند.
 اين دو بانو، هر دو، شاهزاده و عاشق پيشه اند ولي يکي همسر و فرزند را به سبب کامجويي با «پاريس» رها مي کند و ديگري با رها کردن خانواده شاهي خود، از همسر محبوبش تا پاي جان حمايت مي کند و اسباب نجات او را فراهم مي سازد.
اين نوشتار، عهده دار بررسي ويژگي هاي انساني، اجتماعي و عاطفي اين دو بانو در اين دو حماسه جاويد است.