سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: چهارمین همایش ملی صنایع دریایی ایران

تعداد صفحات: ۲۷

نویسنده(ها):

سیف الله جلوداری – کارشناس عالی تحقیقات استراتژیک و مدیر گروه تحقیقات تکنولوژی دفاعی مر
محمدسعید سیف – استادیار دانشگاه صنعتی شریف – دبیر انجمن مهندسی دریایی ایران
مهدی دهقان – استادیار دانشگاه صنعتی شریف – دبیر انجمن مهندسی دریایی ایران

چکیده:

الله الذی سخر لکم البحر لتجری الفلک فیه و لتبتغوا من فضله و لعلکم تشکرون.
و بدانید، مادام که در احتیاجات صنایع پیشرفته دست خود را پیش دیگران دراز کنید و به دریوزگی عمر بگذرانید، قدرت ابتکار و پیشرفت در اختراعات در شما شکوفا نخواهد شد.
جمهوری اسلامی ایران کشور مستقل و قدرتمندی است که در بین دو حوزه دریایی قرار گرفته است، موقعیت جغرافیایی این کشور که در حد واسط این دو حوزه بحری بسیار قرار دارد، آن را در جهان بسیار برجسته نموده است. این موقعیت ژئوپلیتیکی خاص که بخش عمده ایاز آن مرهون آب های جنوب و شمال کشور می باشد. ایران را هارتلند مهم از جهان قرار داده است. با هم این اهمیت و ارزشی که دریا برایجمهوری اسلامی ایران به وجود آورده است. متاسفانه ملاحظه می شود که در عمل بهای کمتری به دریا داده میشود. اینعدم توجه در ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی نظامی نمود روشنی داشته و تاثیرات نامناسبی را در اقتصاد و اقتدار کشور گذاشته است.
برای جبران آنچه که از دست رفته و استفاده بهتر از آنچه که مانده است. از هم اینک می بایست برنامه ریزی کرد . اما قبل از تدوین و اجرای برنامه های پراکنده و غیر منسجم، لازم است ابتدا دکترین بهینه برخورد با این موضوع و تبلیغ شود.
دکترین توسعه صنایع دریایی که موضوع این تحقیق است و می تواند قدمی مناسب برای خروج از بحران صنایع دریایی کشور بود. مقاله ای را که ملاحظه می فرمایید. طرح تحقیق و ضرورت های تدوین کتابچه دکترین توسعه دریایی ج.ا ایران است، که امید واریم به یاری خداوند متعال و همکاری مسئولین بخش های دریایی به خصوص همکاری نیروی دریایی سپاه و انجمن مهندسی دریایی کشور، در اسرع وقت به اتمام برسد.