سال انتشار: ۱۳۸۲

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی نیروگاههای آبی کشور

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

سی.وی.جی وارما – رئیس کمیسیون جهانی سدهای بزرگ

چکیده:

بسیار خرسندم که کمیته برگزار کننده کنفرانس نیروگاه های آبی ایران مرا برای حضور در این کنفرانس و ارائه یک سخنرانی در آن دعوت می کند. هم چنان که بیش از ای تلویجا اشاره کردم، من باید درمورد «توسعه نیروگاه آبی و منابع آب – سناریوی جهانی» صحبت کنم.
تبریک قلبی خودم را به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (IWOC) به خاطر شروع به کار و بهره بررای موفق از طرح های نیروگاه آبی کرخه و مسجد سلیمان با ظرفیت های ۴۰۰ و ۱۰۰۰ مگاوات تقدیم مینمایم.
گرچهایران با داشتن مجموعا ۱۰۷۵۲۵ میلیون متر مکعب منابع آب زیر زمینی وسطحی، از منابع آبی کافی برخوردار نیست، اما توسعه محسوس ساختارهای مهندسی آب در ایران گواه و نقطه تقویت برای ادامهاین روند در ایران گذشته و آینده بوده است.ساخت و بهره برداری از بند در ۳۰۰۰ سال پیشو ادامه همین رونمدتا زمان حال برای هدایت آب را می توان به شرایط طبیعی این کشور نسبت داد. افزایش جمعیت روند توسعه ساخت سدها را تسریع کرد. پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که از عهد باستان تا به حا ل(۶۵۱ بعد از میلاد تاقرن بیستم) ذخیره آب به کمک سدهای ثقلی و قوسی انجام شده است.سدهای خاکی در موارد مجزا ساخته شده اند. همچنین ازکوه ها برای جلوگیری از سیلاب استفاده شده است. رسوب گیری سدها اصلی ترین مسئله سدهای قدیمی بوده است. از آن پس پیشرفت های قابل توجهی در توسعه انرژی آبی و منابع آب در ایران صورت پذیرفته است. شرح حال این دوره و ویژگی های آن را باید ازکارشناسان امرشنید.
قصد دارم به سناریوی جهانی منابع آب و توسعه برق ابی بپردازیم.