مقاله رابطه ارزشمندي و جنسيت در دو تحليل عرفاني و قرآني (عنوان عربي: رابطة التقييم و التجنس حسب التحليل القرآني و العرفاني) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در مطالعات راهبردي زنان (كتاب زنان) از صفحه ۱۹۷ تا ۲۳۴ منتشر شده است.
نام: رابطه ارزشمندي و جنسيت در دو تحليل عرفاني و قرآني (عنوان عربي: رابطة التقييم و التجنس حسب التحليل القرآني و العرفاني)
این مقاله دارای ۳۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عرفان
مقاله قرآن
مقاله ارزشمندي
مقاله جنسيت
مقاله تجليات
مقاله مظاهر
مقاله جلال
مقاله جمال
مقاله تناکح
مقاله عشق (كليد واژه عربي: العرفان
مقاله القرآن
مقاله الثمن
مقاله الجنسيه
مقاله التجليلات
مقاله المظاهر
مقاله الجلال
مقاله الجمال
مقاله التناکح
مقاله الحب)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مستقيمي مهديه السادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسي:
در جهان بيني عـرفاني، همه هستي، تعينات، تجليات و مظاهر اسماء جلال و جمال اند و بررسي رابطه ارزشمندي و جنسيت از اين چشم اندازهاي عرفاني افق هايي نوين را مي گشايد. از ديدگاه برخي عرفا هر چند حقيقت مرد و زن يکي است و لکن زن در مظهريت تابناک تر از مرد است و حقيقت نفس کليه و مظهريت جمال (که با وجود زن مرتبط است) در تناکح عوالم هستي سير حبي موجودات و ظهور عوالم نقش اصيل تري دارد، هر چند که در مراتب صدوري عوالم اين حقيقت در مرتبه دوم قرار دارد. در ديدگاه قرآن نيز ارزشمندي جنسي و جنسيتي در ساحتي توحيدي مطرح مي شود. از نصوص و ظواهر فراواني در آيات اشتراک حقيقت زن و مرد در ارزشمندي را مي توان فهميد و برتري هر يک از اين دو در ساحت ارزشمندي هاي اکتسابي است.