مقاله رابطه توسعه پايدار و طراحي اقليمي بناهاي منطقه سرد و خشک (مورد مطالعاتي تبريز) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در علوم و تكنولوژي محيط زيست از صفحه ۱۰۵ تا ۱۲۰ منتشر شده است.
نام: رابطه توسعه پايدار و طراحي اقليمي بناهاي منطقه سرد و خشک (مورد مطالعاتي تبريز)
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اقليم
مقاله توسعه پايدار
مقاله کالبد فشرده
مقاله معماري ساختمان
مقاله مناطق سرد و خشک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شقاقي شهريار
جناب آقای / سرکار خانم: مفيدي شميراني سيدمجيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
موضوع توسعه پايدار چند دهه اي است که در علوم و حرفه هاي مختلف از جمله معماري و شهرسازي مطرح شده و ريشه آن در بحران هاي زيست محيطي و نيز مصرف بي رويه انرژي هاي فسيلي در جهان مي باشد. موضوعاتي چون گرمايش عمومي کره زمين، رشد فزاينده گازهاي گلخانه اي در جو زمين که خود عامل گرمايش جهاني است، آلودگي آب و هوا و خاک همه و همه به تشديد فعاليت هاي جدي عليه تخريب روزافزون محيط زيست و استفاده بي رويه از انرژي هاي محدود فسيلي منجر شده است. بر اين اساس، بحث طراحي صحيح ساختمان ها و کالبد شهرها بر اساس اقليم پيرامون خود موضوع روز بوده و تبديل به گل سرسبد محافل و همايش هاي علمي جهاني در زمينه معماري و شهرسازي شده است.
در اين راستا با توجه به گستردگي اقليم سرد و خشک در نيمکره شمالي و نيز کشور عزيزمان ايران، توجه به طراحي بناها و کالبد شهرهاي اقليم سرد و خشک که از مصرف کنندگان عمده انرژي هاي فسيلي به شمار مي روند، مي تواند بخش عمده اي از مصرف و در نتيجه کاهش آلودگي هاي ناشي از مصرف آن ها را تقليل دهد. هدف از اين مقاله بررسي شرايط اقليمي منطقه سرد و خشک و به ويژه شهر تبريز به عنوان يکي از بزرگ ترين شهرهاي موجود در اين اقليم ايران، و به تبع آن بررسي راهکارهاي طراحي کالبد بناها و شهرها متناسب با اين اقليم مي باشد تا بتواند نقش چشمگيري در مسايل ياد شده و بحث توسعه پايدار ايفا نمايد. در اين مقاله شيوه کتابخانه اي و ميداني براي بررسي مطالب انتخاب شده و اميد است که نتايج مطلوبي در کاهش مصرف انرژي هاي فسيلي و در نتيجه کاهش آلودگي و گرمايش منطقه اي و جهاني به همراه داشته باشد.