مقاله رايحه درماني و کاربرد آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردين و ارديبهشت ۱۳۹۰ در مجله دانشكده پرستاري و مامايي اروميه از صفحه ۱ تا ۸ منتشر شده است.
نام: رايحه درماني و کاربرد آن
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رايحه درماني
مقاله روغن هاي معطر
مقاله پرستاري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بحريني ساينا
جناب آقای / سرکار خانم: ناجي سيدعلي
جناب آقای / سرکار خانم: مناني رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پيش زمينه و هدف: رايحه درماني باليني، استفاده از روغن هاي معطر براي درمان يا تسکين برخي اختلالات جسمي و رواني مي باشد که به عنوان مراقبت پرستاري کل نگر نيز پذيرفته شده است. هدف اين مقاله ارايه گوشه اي از تاثيرات رايحه درماني است که طي تحقيقات مختلف اثبات گرديده است.
مواد و روش کار: اين پژوهش يک مطالعه مروري مي باشد. براي دستيابي به مقالات و مطالعات مربوطه، پايگاه هاي اينترنتي مورد جستجو قرار گرفت و به طور کلي ۴۸ مقاله مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: تاثيرات رايحه درماني شامل: تخفيف عوارض بارداري، تسکين درد، کاهش عوارض درمان هاي سرطان، بهبود زخم و مشکلات پوست و مو، کنترل حملات صرع، کاهش مشکلات تنفسي، خواص آنتي اسپاسموتيکي، کاهش استرس و کاهش آژيتاسيون مي باشد.
بحث و نتيجه گيري: به کار بردن درمان هاي تکميلي همچون رايحه درماني بخشي از اهداف حرفه اي پرستاران به شمار مي آيد. با شناخت بيشتر تاثيرات اين روش ها به عنوان يکي از شايع ترين و کم عارضه ترين مراقبت هاي تکميلي مي توان به ارايه پرستاري کل نگر به عنوان آنچه در فلسفه پرستاري مطرح است دست يافت. از طرفي، با وجود اينکه مطالعات مختلف بيانگر تاثيرات مثبت رايحه درماني بر شرايط مختلف باليني است، با اين حال هنوز جامعه پرستاري نيازمند تحقيقات بيشتر در اين زمينه مي باشد.