سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: سومین همایش ملی تجارت الکترونیک

تعداد صفحات: ۲۸

نویسنده(ها):

عباس معمارنژاد – دکتری اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی
محمود محمودزاده – دانشجوی دکتری و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

چکیده:

سهم «اقتصاد نوین» در رشد اقتصادی درکشورهای در حال توسعه بسیار اندک بوده است. بر خلاف تئوری های اخیر، «اقتصادکهنه» مدت طولانی است که نقش اساسی در رشد اقتصادی در اقتصادهای در حال توسعه به حساب می آید. با این وجود، در طولانی مدت «اقتصاد نوین» پتانسیل بالایی برای رشد سریع تر اقتصادی را در اقتصادهای درحال توسعه دارد. این مقاله یک «شاخص اقتصاد نوید (NEI)» را برای اندازه گیری سطح آمادگی امور اقتصادی، برای پاسخگویی به پتانسیل ICT جهت شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی طولانی مدت و ارتقاء و رسیدن به سطح کشورهای توسعه یافته ارائه می نماید. تحقیقات نظری و تجربی نشان میدهد که هیچ اقتصاد «نوین» یا «کهنه»ای وجود ندارد. در این بین تنها یک اقتصاد وجود داردکه درآن موارد کهنه توسعه هنوز به کار گرفته می شوند.
نتایج نشان می دهد که امارات، بحرین و قطر در رتبه های اول تا سوم و کشورهای ایران، سوریه و ایران در رده های آخر قرار دارند. نتایجروش های مختلف تقریبا یکسان بوده و نشان می دهد که نتایج متکی به سلیقه و روش نیست.
بنابراین بیشتر این کشورها از جمله ایران از وضعیت مناسب برای بهره مندی از مزایای ICT برخوردار نیستند و به تلاش های زیادی برای توسعه زیر ساخته های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فنی نیاز دارند. برای استفاده از مزایای اقتصادی، نیاز به قانون کارآمد، رقابتمندی بازارها، تورم و بیکاری پائین، بخش خصوصی، بازارهای مالی، توسعه انسانی، کارآفرینی ، زیر ساختها و باز بودن تجارب است.