مقاله رحمدل و اسوه هاي پايداري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در ادبيات پايداري (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۷۳ تا ۹۳ منتشر شده است.
نام: رحمدل و اسوه هاي پايداري
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رحمدل
مقاله شعر پايداري
مقاله اسوه هاي مذهبي و ملي
مقاله صور خيال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تاج بخش پروين
جناب آقای / سرکار خانم: گنجي بيجارپس خديجه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با شروع جنگ تحميلي فضاي شعر بسياري از شاعران تغيير يافت. شعر به سنگرها رفت و جنگ و جبهه و شهادت مضمون اصلي بسياري از گويندگان شد. در اين برهه، روح حماسه و عرفان در هم آميخت و شعرا با سرودن غزل هاي حماسي-عرفاني مجاهدت ها و دلاوري هاي ملت ايران را به تصوير کشيدند. غلام رضا رحمدل از جمله شاعران متعهد گيلاني است که جبهه را به شعر کشاند. وي در سرودن اشعار پايداري مهارت خاصي دارد. در اشعار وي، شهادت و ايثارگري از جايگاه ويژه اي برخوردار است.
اين نوشتار به بررسي سروده هاي شاعر در دو کتاب «از زمزمه تا فرياد» و «ماايستاده ايم» مي پردازد. مطالعه اين دو کتاب، تسلط شاعر را در کاربرد اوزان و قوالب شعري و نيز نوآوري هاي وي را در خلق تصاوير زيبا و بديع از حماسه پايداري ملت ايران به خوبي نشان مي دهد. رحمدل در تصوير رشادت ها و از خود گذشتگي هاي ملت ايران از اسوه هاي مذهبي و ملي در شعر خويش بهره جسته و مخاطبان خود را به پيروي از اسوه هاي مقاومت ترغيب نموده است. گزينش واژه هاي مناسب، ساختن ترکيبات نو و انتخاب وزن و قافيه متناسب با موضوع شعر به شعر رحمدل انسجام و رواني خاصي داده است.