مقاله رده بندي ژنتيكي آنکلاوهاي استراتوولكان قزلجه كند، شمالشرق قروه، غرب ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در زمين و منابع از صفحه ۴۵ تا ۵۹ منتشر شده است.
نام: رده بندي ژنتيكي آنکلاوهاي استراتوولكان قزلجه كند، شمالشرق قروه، غرب ايران
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زينوليت
مقاله استراتوولکان
مقاله قزلجه کند
مقاله قروه
مقاله ايران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: درويش زاده علي
جناب آقای / سرکار خانم: شهبازي حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
استراتوولكان کواترنر قزلجه کند واقع در شمال‍ شرق شهرستان قروه (منطقه کبودرآهنگ) جزء آتشفشانهاي بازالتي خطي اين منطقه به شمار مي رود. مخروط اين آتشفشان كه پلي ژنيك و از جنس گدازه، اسكوري، خاكستر و انواع بمب هاي آتشفشاني است بر روي رسوبات تخريبي پليوسن و تراورتن هاي کواترنر قرار دارد. اين آتشفشان در كواترنر در يک محيط درون قاره اي تشکيل شده است. هم در داخل گدازه ها و هم در داخل پرتابه ها زينوليتهايي ديده مي شوند كه مي توان آنها را به دو دسته همزاد (اتوليت) و غير همزاد (يا زينوليتهاي واقعي) تقسيم كرد. اتوليتها حاوي کانيهاي مافيک مثل پيروكسن، ميكا، آمفيبول، هونبلاند و آپاتيت بوده و ارتباط ژنتيكي با مذاب دارند. زينوليتهاي فلسيك از جنس گرانيت و گنيس هستند و در واقع قطعات كنده شده پي سنگ مي باشند كه در حين فوران انفجاري به داخل گدازه افتاده و تا حدودي متحمل ذوب بخشي شده اند. فراواني اندک و يا فقدان كانيهاي حاوي مواد فرار در برخي اتوليت ها (مثل اتوليتهاي پيروكسنيتي) و در عوض وفور آنها در برخي ديگر از اتوليتها (مثل اتوليتهاي آپاتيت-هورنبلند دار) و همچنين مشاهده تناوب فعاليت دوره هاي آرامش و انفجار در تاريخ آتشفشان، وجود مخازن ماگمايي طبقه بندي شده را در ذهن تداعي مي كند.
از ديگر سو فراواني كانيهاي آبدار مزبور در اين نوع از اتوليتها و نيز فقدان كاني پلاژيوكلاز در آنها مي تواند دليلي بر وجود يك محيط آبدار در اعماق باشد كه با پيشرفت تبلور فراواني نسبي مواد فرار افزوده مي شد و همين امر باعث ايجاد لايه هاي سرشار از مواد فرار در بالاي مخزن و وقوع فورانهاي شديد انفجاري گرديده است.