مقاله رفتار اطلاع يابي متخصصان ارتوپدي ايران در بهره گيري از دانش به روز ارتوپدي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در مجله جراحي استخوان و مفاصل ايران از صفحه ۱۲۱ تا ۱۲۵ منتشر شده است.
نام: رفتار اطلاع يابي متخصصان ارتوپدي ايران در بهره گيري از دانش به روز ارتوپدي
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دسترسي به اطلاعات
مقاله اطلاع رساني پزشکي
مقاله ارتوپدي
مقاله دانش پژوهي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: افشار احمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: رشيدي علي
جناب آقای / سرکار خانم: ميرزاطلوعي فردين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پيش زمينه: ارایه خدمات با کيفيت بالا مستلزم تداوم در کسب اطلاعات به روز مي باشد. اين پژوهش بر آن بود که رفتار اطلاع يابي متخصصان ارتوپدي ايران را بررسي نموده و با مقايسه روش ها و منابع موجود در اين عرصه راهکارهاي عملي را جهت بهره گيري مناسب ارايه دهد.
مواد و روش ها: در يک مطالعه پيمايشي در شانزدهمين کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدي ايران، شيوه هاي به روزرساني دانش متخصصان ارتوپدي ايران بررسي شد. براي جمع آوري داده ها از يک پرسشنامه محقق ساخته استفاده گرديد. اين پرسشنامه به نحوه جستجوي پاسخ سوالات باليني، ميزان استفاده از منابع جديد، منابع مورد استفاده براي افزايش دانش فردي در زمينه موضوع مورد علاقه پاسخ داد. از کل ثبت نام کنندگان کنگره، ۱۷۸ نفر در اين نظرسنجي شرکت کردند.
يافته ها: کتب مرجع اصلي ترين منبع مورد استفاده توسط بيشتر متخصصان ارتوپدي بود. سمينارها و کنگره هاي ارتوپدي و سپس مجلات تخصصي به ترتيب منابع اطلاعاتي بعدي را تشکيل دادند. کسب اطلاعات چهره به چهره از ساير همکاران ارتوپد يکي از روش هاي متداول دانش افزايي و پاسخ به سوالات باليني بود. ۴۵% از پاسخ دهندگان نيز براي کسب اطلاعات به روز ارتوپدي از اينترنت استفاده مي کردند.
نتيجه گيري: تعداد اندکي از متخصصان شرکت کننده در اين تحقيق از اينترنت و پايگاه هاي اطلاعاتي آنلاين براي دانش افزايي و کسب اطلاعات به روز استفاده مي کردند.