مقاله رمانتيسم و مضامين آن در شعر معاصر فارسي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۹ در كاوش نامه زبان و ادبيات فارسي (كاوش نامه) از صفحه ۲۲۵ تا ۲۴۸ منتشر شده است.
نام: رمانتيسم و مضامين آن در شعر معاصر فارسي
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رمانتيسم
مقاله شعر معاصر فارسي
مقاله مضامين شعر رمانتيک معاصر
مقاله رمانتيسم احساسات گرا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خاك پور محمد
جناب آقای / سرکار خانم: اكرمي ميرجليل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
رمانتيسم يکي از پيچيده ترين مکاتب ادبي جهان است که به سبب داشتن ماهيت متضاد تا به حال تعريف جامع و مانعي از آن ارایه نشده است. پژوهشگران چيرگي خودباوري و نگاه سرد دانشمندان سده هاي هفدهم و هجدهم به انسان و طبيعت و جامعه، ناامني ها، فقر، استثمار قشرهاي وسيعي از مردم در اروپاي قرن هجدهم، تباهي هاي اخلاقي، تشريفات کسالت آور، ريا و تظاهر در روابط اجتماعي، خشونت ها و انتقام جويي هاي دوران انقلاب فرانسه، سرخوردگي ها و بدگماني مردم و … را از دلايل اصلي شکل گيري نهضت رمانتيسم مي دانند. همدلي و يگانگي با طبيعت، بازگشت به دوران بدوي و معصوميت کودکي، روستاستايي و نفي مظاهر تمدن جديد، فرديت، ترجيح احساس و تخيل بر عقل، نوستالژي و حسرت بر ايام گذشته، رويا، نااميدي، مرگ انديشي، توصيف فضاهاي تيره و مبهم و وحشت زا، کابوس، مضامين گناه آلود و شيطاني و ناسيوناليسم از مهمترين مشخصات جنبش رمانتيسم است.
از آن جايي که کشور ما تحولات عظيم سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، سرزمين هاي غربي را در آن حد وسيع و پردامنه تجربه نکرده است، طبعا اطلاق چنين نامي بر ادبيات و شعر جديد فارسي از سر تسامح و ناگزيري خواهد بود. شعر جديد فارسي از دوره مشروطيت به بعد در هر سه شاخه رمانتيسم (يعني متعادل و متعارف، اجتماعي و افراطي و احساسات گرا) براي خود نمايندگاني داشته است. در اين مقاله سعي برآن است که سير رمانتيک در شعر جديد فارسي و پاره اي از مضامين رمانتيسم احساسات گرا و سياه مورد بررسي قرار گيرد.