مقاله رمانس هاي عاميانه ايراني قبل از دوره صفوي (معرفي و نقد کتاب) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در نقد ادبي از صفحه ۱۹۷ تا ۲۰۸ منتشر شده است.
نام: رمانس هاي عاميانه ايراني قبل از دوره صفوي (معرفي و نقد کتاب)
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ياوري هادي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ويليام ل. هاناوي (تـ. ۱۹۲۹ م) استاد بازنشسته مطالعات آسيايي و خاورميانه دانشگاه پنسيلوانياست. او در سال ۱۹۷۰ م در دانشگاه کلمبيا از رساله دکتري خود با عنوان رمانس هاي عاميانه ايراني قبل از دوره صفوي دفاع کرد. هاناوي رساله خود را بدون تغيير و به صورت تايپ ماشيني در سال ۱۹۷۲ م به موسسه «ميکروفيلم هاي دانشگاهي، شرکت زيراکس واقع در ان آربور ميشيگان براي نشر سپرد. او آثار ديگري نيز درباره زبان فارسي، زبان و ادبيات اردو و فرهنگ عاميانه پاکستان و خط نستعليق دارد که بيشتر آن ها را با همکاري ديگر محققان انجام داده است. هاناوي در مجموع ۲۳ مدخل مرتبط با داستان هاي عاميانه کهن ايراني نيز براي دايره المعارف ايرانيکا نوشته است.
ويليام هاناوي رساله خود را حدود چهل سال قبل در شرايطي نوشت که تاريخ نگاران ادبي به رمانس هاي عاميانه ايراني توجهي نداشتند يا آن ها را آثاري کم ارزش مي دانستند. فقط چند سال پيش از آن (۱۹۶۷ م)، تحت تاثير ايدئولوژي مارکسيستي اهميت توده «در ميان تيم تاريخ ادبي نويس ريپکا، ييري سيپک کارش را اختصاصا به اين موضوع مربوط ساخته» بود. البته سيپک يادآوري مي کند که نوشته او «جز طرحي از ادبيات عاميانه ايران نيست.» هاناوي در مواجهه با اين خلاء انتقادي و تاريخ ادبياتي، رمانس هاي عاميانه ايراني را موضوع کار خود قرار داد.