مقاله رموز زندگي از نظر علامه اقبال لاهوري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در فصلنامه مطالعات شبه قاره از صفحه ۲۱ تا ۳۴ منتشر شده است.
نام: رموز زندگي از نظر علامه اقبال لاهوري
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زندگي
مقاله اقبال
مقاله خودي
مقاله اميد
مقاله حرکت و پويايي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دبيران حكيمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
علامه اقبال عقيده و انديشه خويش درباره زندگي و رمز و راز آن را در اشعارش بازتابي روشن داده  است. مضامين بلند عشق، ايمان، اميد و آرزو، تلاش و کوشش، حرکت و پويايي، آينده نگري و خودشناسي در آثار اقبال جايگاه روشن و گسترده اي دارد و آنگاه که اين مضمون را با مفهوم زندگي پيوند مي دهد، درخشش و جلوه ديگري پيدا مي کند. اقبال آرزو و اميد را سرمايه اصلي زندگي، و زندگي را گنجينه دار اين سرمايه ارزشمند مي داند. خودي، خودشناسي و خودسازي از نظر علامه اقبال با قداست طوف حرم برابر است. وي آزاده زندگي کردن و از زير بار ناملايمات رستن و قد خم نکردن در برابر ديگران را از رموز زندگي مي داند:
زندگي از طوف ديگر رستن است                                    خويش را بيت الحرم دانستن است
اقبال با توجه به آيات قرآن کريم سير انفسي را براي انسان لازم و ضروري مي شمارد و به تعبيري زيبا در خود نگريستن و به شناخت خود رسيدن را چون مجموعه و خلاصه نوري مي داند که در فطرت ما نهان است و ظهور و بروز جرقه هاي آن، راه درست زندگي را براي ما نمايان ساخته، ما را به سوي هدايت و کاميابي رهنمون مي سازد:
نقطه نوري که نام او خوديست                                      زير خاک ما شرار زندگيست