مقاله روابط دولت صفويه با اقليت هاي ديني (يهوديان و زردشتيان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان و پاييز ۱۳۸۷ در مسكويه از صفحه ۵۳ تا ۸۰ منتشر شده است.
نام: روابط دولت صفويه با اقليت هاي ديني (يهوديان و زردشتيان)
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله روحانيت شيعه
مقاله زردشتيان
مقاله صفويان
مقاله يهوديان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جعفرپور علي
جناب آقای / سرکار خانم: تركي دستگردي اسماعيل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
از روزهاي نخستين حيات بشر، همواره اقليت ها و اكثريت هايي در تمام تمدن ها وجود داشته اند. تمايز ميان آن ها تقريبا بر اساس نژاد، دين و ساير تفاوت ها بوده است. با نگاهي دقيق به تاريخ، مي توان مشاهده نمود كه واكنش اكثريت به اقليت ها يكسان نبوده و از مهمان نوازي گرم تا ستم و سخت گيري بر اقليت ها وجود داشته است.
ايران مكاني است مملو از اديان مختلف و نژادهاي گوناگون در زمان صفويان شيعه گري به قدرت رسيد و كاملا توسط شاهان صفوي و دربار آن ها تقويت شد. روحانيان شيعه مي توانستند شاهان را به اجرا كردن قوانين شريعت اسلامي تحريض و کشور را بر اين مبنا اداره كنند. در عهد سلطنت صفوي برخي حوادث غم انگيز براي اقليت هايي مانند يهوديان، زردشتيان و مسيحيان رخ داد كه بيش از ۲۰۰۰ سال در سرزمين ايران زندگي كرده بودند.
در اين نوشته تلاش شده تا به بررسي عمومي شرايط زيست اجتماعي يهوديان و زردشتيان در عهد صفوي بپردازيم. اين نوشته از ويژگي هاي بارزي برخوردار است؛ مانند: تاريخ عمومي زندگي جامعه يهوديان و زردشتيان ايران، حكايات جالب از زندگي يهوديان و زردشتيان عهد صفوي، و بررسي تطبيقي يهوديان و زردشتيان ايران عهد صفوي با يهوديان عثماني و زردشتيان هند.