مقاله روان شناسي شخصيت در تاريخ بيهقي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۷ در كاوش نامه زبان و ادبيات فارسي (كاوش نامه) از صفحه ۹ تا ۳۹ منتشر شده است.
نام: روان شناسي شخصيت در تاريخ بيهقي
این مقاله دارای ۳۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شخصيت
مقاله بيهقي
مقاله ماکياولي
مقاله روان شناسي شخصيت ها
مقاله نقد روان شناختي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حجازي بهجت السادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تاريخ بيهقي، صحنه نمايش شخصيت هاي متعدد، متفاوت و گاه ضد و نقيضي است که هر خواننده اي با خواندن حوادث آن مي تواند تصويري از شخصيت خود را در آن جستجو کند. شايد تاريخ نيز چيزي جزء تکرار اين تيپ هاي شخصيتي آفريننده حوادث مشابه در پهنه روزگار نباشد.
افراد با صلابتي چون حسنک وزير، عبداله زبير در اوج استقامت، جوانمردي و شجاعت چه تيپ شخصيتي را به خود اختصاص مي دهند که دقيقا نقطه مقابل افرادي چون بوسهل زوزني قرار مي گيرند که با يک نوسان شخصيتي عرصه را بر ديگران تنگ مي کنند؟ و چگونه بعضي از شخصيت ها چون سبکتگين پس از تحمل يک زندگي بسيار طاقت فرسا تحت سيطره نظام برده داري، با ديدن يک روياي صادقه از حضيض ذلت به اوج عزت و سربلندي نايل مي گردند؟
توصيف بسيار دقيق و نقادانه بيهقي در شخصيت پردازي اين گمان را در ذهن مخاطب تقويت مي کند که گويي وي بيش از هر چيز در اثر خود به «روان شناسي شخصيت» پرداخته است. اشاره به بعضي از نظريه هاي شخصيت از ديدگاه آبراهام مزلو، کارل گوستاويونگ، اريک فروم و آلفرد آدلر تحليلي اجمالي از تاثير محيط يا وراثت در شکل گيري شخصيت و جستجوي منشا تضادهاي شخصيتي از جمله انگيزه هاي پژوهشي نگارنده اين نوشتار است.