مقاله روايتي ديگر از برزونامه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در شعر پژوهي (بوستان ادب – علوم اجتماعي و انساني ) از صفحه ۶۹ تا ۱۰۱ منتشر شده است.
نام: روايتي ديگر از برزونامه
این مقاله دارای ۳۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله برزونامه
مقاله روايت منظوم
مقاله رستم
مقاله برزو
مقاله سوسن رامشگر
مقاله کوهمره سرخي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسام پور سعيد
جناب آقای / سرکار خانم: جباره عظيم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در ميان حماسه هايي كه پس از شاهنامه فردوسي به نظم درآمده اند، «برزونامه» نسبتا رواج بيشتري در ميان عامه مردم داشته است. طرح داستاني ساده و عامه پسند، زبان روان و خالي از آرايه هاي دشوار بياني و بديعي، زودياب بودن موقعيت هاي داستاني، بافت حماسي و سرگرم كننده و … سبب شده است اين داستان بيش از ديگر حماسه هاي ملي و تاريخي پس از شاهنامه در انديشه مردم برخي از مناطق ايران جاي گير شود و با حفظ ويژگي هاي حماسي خود در رديف داستان هايي مانند امير ارسلان نامدار و حسين كرد شبستري، در حافظه تاريخي مردم رخنه كند و بماند.
رواج اين متن در گوشه و كنار ايران سبب شده است كه در گذر زمان، روايت نخستين اين منظومه دست خوش دگرگوني شود و روايت هاي شفاهي گوناگوني از آن در ميان مردم پديدار شود كه گاه با يكديگر كاملا متفاوت هستند.
در اين جستار كوشش شده است، نخست روايتي شفاهي از اين منظومه كه در منطقه كوهمره سرخي رواج دارد، معرفي و سپس به واكاوي شباهت ها، تفاوت ها و بررسي تطبيقي اين روايت و روايت مكتوب و منظوم موجود، پرداخته شود.