مقاله روايت شناسي قصه يوسف(ع) و زليخا (مقايسه سه روايت و بن مايه هاي مشترک يوسف و زليخاي طغانشاهي، خواجه مسعود قمي و جامي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۸ در كاوش نامه زبان و ادبيات فارسي (كاوش نامه) از صفحه ۳۷ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: روايت شناسي قصه يوسف(ع) و زليخا (مقايسه سه روايت و بن مايه هاي مشترک يوسف و زليخاي طغانشاهي، خواجه مسعود قمي و جامي)
این مقاله دارای ۳۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قرآن
مقاله يوسف و زليخاي طغانشاهي
مقاله يوسف و زليخاي خواجه مسعودقمي
مقاله يوسف و زليخاي جامي
مقاله نظيره گويي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زواري محمدامين
جناب آقای / سرکار خانم: ذوالفقاري حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
داستان «يوسف وزليخا» از داستان هاي مشهور ادب فارسي و نام يکي از منظومه هاي هفت اورنگ جامي است که به سبب شهرت، بازتاب وسيعي در شعرغنايي فارسي داشته است. اصل اين داستان عبري است، اما با تفاوتهايي در جزييات، در قرآن کريم نيز آمده و احسن القصص نام گرفته است و تنها داستان قرآني است که يک سوره کامل(سوره يوسف(ع) را به خود اختصاص داده است. با استفاده از اين داستان، نزديک به نود (۹۰) اثر منظوم فارسي و ترکي به وجود آمده است، ليکن اين منظومه ها با اصل داستان تفاوت هايي دارند. در اين مقاله ضمن گزارش و تحليل سه روايت مشهور از اين داستان در ادب فارسي، ساختار داستاني آنها با يکديگر و با اصل داستان در قرآن مقايسه مي شوند تا ميزان پاي بندي يا عدم پاي بندي نظيره سازان به اصل داستان معلوم گردد. اين سه روايت عبارت اند از: ۱٫ يوسف و زليخاي طغانشاهي (منسوب به فردوسي) ۲٫ يوسف و زليخاي خواجه مسعود قمي (متوفي۸۹۰ق) ۳٫ يوسف و زليخاي عبدالرحمان جامي (متوفي ۸۹۸ق). براي اجتناب از افزايش حجم مقاله، فقط خلاصه داستان در قرآن کريم درمتن مقاله خواهد آمد. در بخش دوم مقاله، بن مايه هاي مشترک سه روايت يوسف وزليخا مقايسه و تحليل مي شوند تا ميزان تفاوت و شباهت روايات معلوم گردد. اين بن مايه ها عبارت اند از: آغاز عشق از سوي معشوق، عشق يک طرفه، عشق نامادري به نافرزندي، داستان هاي فرعي، سفر، حسد، خواب و رويا، نيرنگ، چاه، چاره گري اطرافيان، تحمل سختي ها، آزمايش، مجالس بزم، دايه، خرق عادت، تهمت، انتظار و انزوا.