سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین کنفرانس سازه و معماری

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

احسان فتوحی – دانشجوی کارشناسی ارشد معماری گرایش فنی، دانشگاه تربیت مدرس
مجید اسمعیلی مرندی – دانشجوی کارشناسی ارشد معماری گرایش فنی، دانشگاه تربیت مدرس

چکیده:

باتوجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی در همه ی زمینه ها و بخصوص جنبه تکنولوژی ساخت در معماری پرداختن به این بحث در معماری امروز امری ناگزیر می نمایاند . از سوی دیگر ما در کشوری زندگی می کنیم که روی کمربند زلزله قرار گرفته و از نظر زلزله جزو کشور های پر خطر می باشد و هر ساله شاهد ویرانی گوشه ای از کشورمان در اثر این بلای طبیعی و کشته شدن تعدادی از هموطنانمان می باشیم و حوادثی دلخراش چون زلزله بم جامعه دانشگاهی و حرفه ای ساختمان را باید به این سو راهنما شود که از تکنولوژیهایی در صنعت ساختمان استفاده کنند که در برابر زلزله از امنیت بالاتری برخوردار باشد. تکنولوژی های ساخت و ساز سبک پاسخی به این نیاز است به این دلیل که هر چقدر وزن و جرم ساختمان کمتر باشد در زلزله نیروی کمتری به آن وارد می شود و آسیب کمتری دیده و حتی اگر ویران شود صدمات جانی آن کمتر خواهد بود . مقاله ارائه شده یک تحقیق کاربردی است و روش جمع آوری اطلاعات آن به صورت کتابخانه ای و میدانی بوده و روش تحقیق آن توصیفی تحلیلی است. در این تحقیق ابتدا به بررسی اهمیت استفاده از تکنولوژیهای جدید ساخت پرداخته شده و در ادامه لزوم استفاده از تکنولوژی های ساخت و
ساز سبک و بعد انواع روشهای ساخت و ساز سبک از نظر ویژگی ها، روش اجرایی، معایب و مزایای این سیستم ها مورد بررسی قرار گرفته است.
در بخش نتیجه گیری با توجه به ویژگی های این روش های جدید ساخت و ساز سبک و هماهنگی آنها با اقلیم و شرایط کشورمان با جمع بندی استفاده از این سیستم ها پیشنهاد و توصیه می شود.