سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: چهارمین کنفرانس ملی مهندسی صنایع

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

مهدی ترک نژاد – مسئول هسته فناوری اطلاعات ثانیه، وابسته به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفه

چکیده:

یکی از مسائل مهم آموزشی در دانشگاهها ، معضل تنظیم برنامه هفتگی است. این موضوع نمونه ای از مسئله عمومی زمان بندی می باشد که به شکل های گوناگون ومطابق با محیط های مختلف تعریف می شود. تنظیم برنامه هفتگی یک واحد آموزشی عبارتست از زمانبندی دروس یا جلسات مختلف،کلاس،استاد در جدول زمانی ترم تحصیلی با توجه به اینکه گروههای مختلف دانشجویان از استادان و کلاسها و امکانات مشترک استفاده می کنند. در این مقاله ابتدا با سابقه تحقیقاتی مسئله ارائه شده و بعد از آن به توصیف روش ابداعی حل مسئله پرداخته در قسمت بعدی در مورد کارایی این روش توضیحاتی خواهیم داد و در نهایت نحوه پیاده سازی بخشهای مهم الگوریتم در بانکهای اطلاعاتی رابطه ای به طور مختصر می پردازیم .
این روش در مسائلی با محدودیتهای بسیار و شروط سخت غیر قابل انعطاف که ساخت نمونه اولیه زمانبندی را بسیار مشکل می کند کاربرد دارد و در زمینه بهبود برنامه اولیه ساخته شده باید از روشهای دیگری استفاده نمود گرچه این الگوریتم به نحوی طراحی شده است که به سمت طراحی یک برنامه بهینه نیز حرکت کند ، اما این مورد از اهداف فرعی بوده و هدف اصلی این روش که روال انتخابها را تایین می کند ؛ طراحی یک برنامه هفتگی بدون تداخل و ممکن است .
نکته قابل توجه این روش قابلیت پیاده سازی آن تحت بانکهای اطلاعاتی رابطه ای است و محقق به کمک این روش توانسته است با عنوان پرژه پایانی خود اقدام به تنظیم برنامه هفتگی گروه مدیریت دانشگاه اصفهان بنماید .