مقاله روش بالادست چند بعدي بر اساس مشخصه ها براي تحليل جريان تراكم ناپذير داخل حفره که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۷ در نشريه بين المللي مهندسي صنايع و مديريت توليد (فارسي)(نشريه بين المللي علوم مهندسي) از صفحه ۱۳ تا ۲۶ منتشر شده است.
نام: روش بالادست چند بعدي بر اساس مشخصه ها براي تحليل جريان تراكم ناپذير داخل حفره
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جريان تراكم ناپذير
مقاله تراكم پذيري مصنوعي
مقاله معادلات ناوبر- استوكس
مقاله مشخصه هاي چند بعدي
مقاله روابط سازگاري
مقاله بيضي ماخ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زمزميان كاميار
جناب آقای / سرکار خانم: رضوي سيداسماعيل
جناب آقای / سرکار خانم: فرزدي احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين تحقيق، يك روش جديد بالادست دوبعدي كامل بر مبناي مشخصه هاي چندبعدي معادلات تراكم ناپذير ناوير- استوكس ارايه شده است. معادلات تراكم ناپذير با استفاده از روش تراكم پذيري مصنوعي تصحيح شده و معادلات پيوستگي و مومنتوم به يكديگر كوپل شده اند. برخلاف طرح هاي محاسباتي موجود بر پايه مشخصه ها براي جريان هاي تراكم ناپذير (CB)، كه همگي با فرض يك بعدي بودن جريان در جهت عمود بر مرز مشترك دو سلول بنا نهاده شده اند، روش حاضر بر پايه مشخصه هاي كاملا دوبعدي جريان است و از هيچگونه فرض ساده كننده اي استفاده نمي كند. ساختار مشخصه هاي دوبعدي معادلات تراكم ناپذير با تصحيح تراكم پذيري مصنوعي براي اولين بار با استفاده از تحليل رياضي به دست آمده و از آن براي ايجاد يك طرح محاسباتي بالادست بر پايه مشخصه ها براي جريانهاي تراكم ناپذير لزج استفاده شده است.
طرح محاسباتي ارايه شده MCB (multidimensional characteristic based) با روش گسسته سازي حجم محدود براي محاسبه بردارهاي شار جابجايي در اين روش، به كار برده شده است. با استفاده از روش ارايه شده، جريان دو بعدي تراكم ناپذير پايا داخل حفره در محدوده وسيعي از اعداد رينولدز مورد تحليل قرار گرفته است. نتايج به دست آمده حاكيست روش جديد ارايه شده در هر دو شكل مرتبه اول و مرتبه دوم، از طرح هاي محاسباتي مرسوم CB نتايج دقيقتري را ارايه مي دهد. روش پيشنهادي در شكل مرتبه دوم، همچنين با طرح محاسباتي مركزي به همراه اضافه كردن لزجت مصنوعي براي پايدار ساختن حل نيز مورد مقايسه قرار گرفته است. عليرغم اين مساله كه طرح مركزي در اين حالت داراي دقت گسسته سازي كاملا مرتبه دوم است (به دليل كارتزين بودن شبكه) با اين حال طرح MCB مرتبه دوم حتي از طرح محاسباتي مركزي نيز نتايج دقيق تري را در شبكه يكسان ارايه مي دهد. با استفاده از روش بالادست ارايه شده براي محاسبه بردارهاي شار جابجايي در روش حجم محدود، نيازي به اضافه كردن لزجت مصنوعي حتي در اعداد رينولدز بالا نمي باشد و روش حل كاملا پايدار است. مزيت چشمگير ديگر طرح محاسباتي MCB نرخ همگرايي سريع آن در مقايسه با روش هاي CB (كه نرخ همگرايي كند آن در ادبيات فن به دفعات ذكر شده است) و طرح مركزي مي باشد. در نهايت نتايج به دست آمده با استفاده از طرح MCB مرتبه دوم با نتايج متعدد موجود در ادبيات فن مورد مقايسه قرار گرفته است كه در تمامي موارد توافق بسيار خوبي بين آنها مشاهده مي شود.