سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دهمین کنفرانس سراسری شبکه های توزیع نیروی برق

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

طاهره باقرزاده – شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی
یوسف دیواری – شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی

چکیده:

سیستمهای توزیع انرژی الکتریکی مهمترین نقش را در تحویل انرژی مطمئن جهت مصارف گوناگون را بر عهده دارند ولی به خاطر ساختار پیچیده و گستردگی بالای شبکه های توزیع این مهم با موانع متعددی روبروست. تقریبا تمامی مصرف کنندگان انرژی الکتریکی، تداوم سرویس و عدم قطع برق، کیفیت مطلوب و ایمنی کافی را از شاخصه های قابلیت اطمینان می دانند. جهت حصول به انرژی الکتریکی پایدار، توجه ویژهبه طراحی وبهره برداری مهندسی و بهینه از شبکه های توزیع امری اجتناب ناپذیر می باشد.
گستردگی شبکه های توزیع و پیچیدگی محاسبات فنی آن، تابحال امکان یافتن مشکلات و راهکارهای عملی برای حل معضلات را دشوار ساخته بود. ولی اکنون با پیشرفت روز افزون دانش فنی و تبدیل تدریجی عملیات دستی به ماشین آن امکان را برای کارشناسان و دست اندرکاران توزیع بوجود اورده که با جمع آوری اطاعات بروز شبکه ، اقدام به بررسی و تحلیل نتایج محاسبات نرم افزاری نموده و نقاط ضعف و قوت شبکه را شناسایی و در راستای بهبود بهره برداری و سرویس دهی مطلوب به مشترکین و مهندسی کردن طراحی ها حرکت نمایند.
در این مقاله سعی شده است تا حدامکان مشکلات و معضلات شبکه های توزیع ، با استفاده از دستاوردهای اجرای طرح مکانیزاسیون بررسی و راه حلهای مناسب جهت رفع مشکلات ارائه گردد. نتایج عملی روشهای پیشنهادی در شبکه برق عجب شیرحاکی از مطلوب بودن اجرای طرح و استفاد ازامکانات نرم افزاری در جهت رفع مشکلات میباشد.