مقاله رويکردي تحليلي به چيستي و چرايي سازمان هاي پژوهش و فناوري مستقل که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در رشد فناوري از صفحه ۳۹ تا ۵۴ منتشر شده است.
نام: رويکردي تحليلي به چيستي و چرايي سازمان هاي پژوهش و فناوري مستقل
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سازمان هاي پژوهش و فناوري
مقاله ماموريت
مقاله فعاليت ها
مقاله انواع سازمان هاي پژوهش و فناوري
مقاله ديدگاه سيستمي
مقاله سازمان هاي خدماتي دانش محور

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بندريان رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سازمان هاي پژوهش و فناوري مستقل سازمان هاي غير انتفاعي هستند که فعاليت هاي تحقيق و توسعه را به منظور کمک به بهبود رقابت پذيري شرکت ها از طريق ارتقا توانمندي هاي نوآورانه و فناورانه آنها انجام مي دهند. اين سازمان ها اگرچه به طرق مختلفي تحت تاثير و حتي پيگير اجراي سياست هاي دولتي هستند اما يکي از اهداف آنها کسب درآمد و فعاليت در بازار و در بستري تجاري است تا ضمن داشتن انعطاف لازم با کارايي بالايي به ايفاي نقش خود بپردازند.
بر اساس جهت گيري هاي کلان کشور در زمينه علم و فناوري، سازمان هاي پژوهش و فناوري در حال تبديل شدن به يکي از مهم ترين بخش هاي اقتصاد کشور مي باشند. از اين رو براي شکوفايي اقتصادي کشور مديريت کارآمد و صحيح آنها در سطح راهبردي ضرورت دارد. بنابراين آشنايي با اين سازمانها و مطالعه ويژگي هاي آنها از ابعاد مختلف يک الزام است.
در اين مقاله مروري بر ادبيات موضوع سازمانهاي پژوهش و فناوري شامل تعريف و انواع آنها، تاريخچه، ماموريت و فلسفه وجودي، الگوي مالکيتي، الگوي کسب و کار و… خواهد شد. سپس با استفاده از رويکرد سيستمي به تجزيه و تحليل ويژگي ها و چرخه عمر اين سازمان ها پرداخته مي شود و در ادامه به عنوان سازمان هاي خدماتي دانش محور مورد بررسي قرار مي گيرند. در نهايت به جمع بندي و ارايه پيشنهادات پرداخته مي شود.