مقاله رژيم حقوقي درياي خزر از ديدگاه جانشيني کشورها که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۸ در دو فصلنامه حقوق و سياست از صفحه ۲۶۱ تا ۲۷۴ منتشر شده است.
نام: رژيم حقوقي درياي خزر از ديدگاه جانشيني کشورها
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رژيم حقوقي
مقاله جانشيني کشورها
مقاله درياي خزر
مقاله حقوق جانشيني بر معاهدات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ضيايي بيگدلي محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بررسي رژيم حقوقي درياي خزر بدون پرداختن به مساله جانشيني کشورها، مخصوصا جانشيني کشورها بر معاهدات غير ممکن است، زيرا پيش از تجزيه اتحاد جماهير شوروي، آن کشور و ايران کشورهاي حاشيه درياي خزر بودند و پس از تجزيه شوروي، پنج کشور جانشين آن گرديدند.
پيش از تجزيه شوروي، تنها در معاهده ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ حاکم بر مناسبات آن کشور و ايران در رابطه با رژيم حقوقي خزر بود، که پس از تجزيه، آن معاهدات به دليل ويژگي هاي عيني که داشتند به کشورهاي جانشين اتحاد شوروي منتقل گرديدند.
در اين مقاله ضمن تبيين مفهوم و آثار جانشيني کشورها، به موضوع جانشيني بر معاهدات و به ويژه جانشين بر معاهدات ميان ايران و اتحاد شوروي در رابطه با رژيم حقوقي درياي خزر پرداخته و ادعاهاي برخي از کشورهاي جانشين شوروي را مورد بررسي و نقد قرار داده و اين فرضيه را ثابت مي کنيم که معاهدات ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ بر اساس حقوق جانشيني بر معاهدات به طور خودکار به کشورهاي جانشين اتحاد شوروي منتقل شده اند و ادعاهاي خلاف آن از وجاهت حقوقي طبق حقوق بين الملل برخودار نمي باشد .