مقاله زبان نشانه ها (بررسي انگاره هاي نمادين رمان «کيمياگر» و مقايسه با نمونه هاي عرفان و تصوف اسلامي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در ادبيات عرفاني و اسطوره شناختي (زبان و ادبيات فارسي) از صفحه ۳۳ تا ۶۳ منتشر شده است.
نام: زبان نشانه ها (بررسي انگاره هاي نمادين رمان «کيمياگر» و مقايسه با نمونه هاي عرفان و تصوف اسلامي)
این مقاله دارای ۳۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کيمياگر
مقاله پائولو کوئيلو
مقاله زبان نشانه ها
مقاله گم شده
مقاله سير آفاقي و انفسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حاتمي حافظ
جناب آقای / سرکار خانم: نصراصفهاني محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بهره گيري از زبان نمادين يا رمزي همواره مورد توجه شعرا، نويسندگان و هنرمندان بوده است. ظرفيت بالاي عنصر زيبايي بخش رمز، به همه انواع ادب حماسي، غنايي، عرفاني، نمايشي و تعليمي امکاناتي فراوان داده است تا شاعر، نويسنده و هنرمند بتواند اثري از هر نظر برجسته و متمايز بيافريند. ادبيات عرفاني جولانگاه و پهنه زبان نمادها است و عرفا براي بهره گيري بيشتر از مفاهيم واژگان و موضوع «غيرت عرفاني» و اينکه افراد بيگانه و غير اهل نتوانند به مقصود آنان پي ببرند، از اين زبان استفاده مي کنند.
زبان نشانه ها ـ که در رمان کيمياگر از آن به روح جهان، زبان روح، روياي شخصي، اصل مطلوبيت، مکتوب و عشق ياد شده است ـ مهم ترين عنصر سازنده اين رمان است. در اين ميان آشنايي نويسنده با عرفان مشرق زمين، به ويژه عرفاي اسلامي و ايراني، و در نهايت تاثيرپذيري از آنان، موضوعي است که در اين مقاله به آن پرداخته شده است.