مقاله زمينه هاي زهد و تصوف در انديشه حسن بصري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در عرفان اسلامي (اديان و عرفان) از صفحه ۲۰۷ تا ۲۳۲ منتشر شده است.
نام: زمينه هاي زهد و تصوف در انديشه حسن بصري
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زهد
مقاله حسن بصري
مقاله باورهاي غير اسلامي
مقاله تعاليم اسلامي
مقاله تصوف زاهدانه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سيدترابي محمودآباد سيدحسن
جناب آقای / سرکار خانم: ذاكري احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تصوف در عالم اسلامي دو چهره به خود گرفته است، يکي چهره قديم آن، يعني صورتي از تصوف که در ميان مسلمانان قرون نخستين پديد آمد و ديگر، چهره اي که مسلمين اخير به آن داده اند!
حسن بصري برجسته ترين چهره تصوف زاهدانه در قرن اول و دوم هجري است. اگر چه زهد تنها سرچشمه تصوف به شمار نمي آيد اما نزد مسلمانان نخستين، زمينه را براي توجه بعضي مستعدان آماده كرده است. زمينه هاي اين زهد را مي توان در منابع اقوام و ملل ديگر و همچنين در تعاليم اسلامي جستجو كرد. حسن بصري از جمله زاهداني است كه در زمينه زهد و تصوف هم از باورها و عقايد اقوام ديگر و هم از تعاليم قرآني و سنت و كردار پيامبر اكرم و صحابه صاحب نام روزگار خود تاثير پذيرفته است. از اين جهت بررسي زمينه هاي زهد و تصوف وي، ابهام و برخي تناقض گويي ها را درباره اين شخصيت برجسته اسلامي رفع خواهد کرد. علاوه بر اين، انگيزه گرايش حسن به زهد و تصوف ريشه در انديشه معرفت شناسانه وي دارد. بي ترديد محتواي نظري آموزه هاي تصوف زاهدانه صوفيان نخستين چون حسن بصري ناشناخته باقي مانده است. مقاله حاضر با هدف بررسي اين امر مهم نگاشته شده است.