مقاله زنبورهاي خانواده (Sphecidae (Hymenoptera، زيرخانواده هاي Larrinae, Astatinae, Pemphredoninae Nyssoninae و Philanthinae در استان آذربايجان شرقي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۹ در دانش گياهپزشكي ايران (علوم كشاورزي ايران) از صفحه ۱۷۹ تا ۱۸۶ منتشر شده است.
نام: زنبورهاي خانواده (Sphecidae (Hymenoptera، زيرخانواده هاي Larrinae, Astatinae, Pemphredoninae Nyssoninae و Philanthinae در استان آذربايجان شرقي
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رده بندي
مقاله كليدهاي شناسايي
مقاله فون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قاضي سلطاني گيتي
جناب آقای / سرکار خانم: ايراني پور شهرزاد
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهيمي ابراهيم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زنبورهاي خانواده Sphecidae از خانواده هاي بزرگ و مهم بال غشاييان هستند كه همگي شكارگران انفرادي ساير بندپايان مي باشند و در كنترل كمپلكس آفات نقش دارند. در اين مطالعه با استفاده از تور حشره گيري، تله هاي ماليز و لگني اقدام به جمع آوري زنبورهاي مذكور در سطح استان آذربايجان شرقي گرديد. بيست گونه از زنبورهاي خانوادهSphecidae  زيرخانواده هاي (Philanthinae Nyssoninae, Larrinae, Astatinae, Pemphredoninae) جمع آوري و شناسايي شدند كه شناسايي هفت مورد از آنها در سطح جنس ميسر گرديد. در بين آنها دو گونه Psenulus pallipes Panzer و Cerceris rybyensis (Linnaeus) و جنس Diploplectron W. Fox براي اولين بار از ايران گزارش مي شوند. كليدهاي شناسايي جنس ها و گونه هاي موجود، همراه با شكل و تصوير ارايه شده است.