سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: ششمین کنگره ملی خوردگی ایران

تعداد صفحات: ۱۹

نویسنده(ها):

تقی خجسته – دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

چکیده:

طبیعت هرچند گاه خشم خود را بگونه ای ابزار می نماید و با بلرزه درآوردن گوشه ای و در سیلاب غوطه ور نمودن منطقه ای اخطار می دهد. لاکن با نگرش از بعد تاریخی مشهود است که خود قادر به ترمیم زیان ها بوده و تعادل را باعث گردیده . بشر نه تنها نتوانسته است از این بلایا پیشگیری نماید که در زمینه سازی برای ایجاد و تشدید این مصائب سهم بسزایی نیز داشته باشد.
ازمایشات و بکارگیری نیروی اتمی و سلاحهای شیمیایی و میکروبی تخریب جنگلها، آلودگی محیط زیست و غیرو از جمله عواملی هستند که صدمات جبران ناپذیری را پدید می آورند. بالا رفتن حرارت جو، فرسایش لایه محافظ ازن، فرسودگی خاک چند پدیده از این مقوله است.
جوامع صنعتی بویژه کشورهای توسعه یافته از یک سو با آلوده سازی محیط و ایجاد زباله های غیر قابل بازیافت و از سوی دیگر با استفاده بی روی از منابع طبیعی که اکثرا درکشورهای فقیر و یا در حال توسعه قرار دارند سهم بسزایی در آلوده سازی و نابودی محیط زیست را بعهده دارند. آلودگیاتمسفر و ابهای جاری محدود به مکان خاصی نبوده بلکه قابل انتقال به هر نقطه از این جهان می باشد.
روند زیاد شدن آلودگی جوی و ایجاد محیط های نامساعد بگونه مستمر طراحان و خبره کاران بخصوص در بخش ساختمانی و بویژه در مورد پروژه های پر ارزش بر آن داشته از مواردی استفاده کنند که عمری طولانی با هزینه و زحمت نگهداری کمتر و ظاهر زیباتر را در بر داشته باشند. لذا داشتن دانش و اطلاعات لازم از رفتار مواد بامحیط اطرافشان معنی بیشتری پیدا می کند. یکی از این دانستنیها رفتار شیمیایی اجسام با محیط اطراف خودشان می باشد.
از مهمترین فعل و انفعالات شیمایی قطعات فلزی عمل خوردگی است .