مقاله زيست شناسي سرخرطومي ساقه خوار تاج خروس (Hypolixus pica (Fabricius، عامل بيوكنترل علف هرز تاج خروس ريشه قرمز، .Amaranthus retroflexus L در دزفول که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۹ در دانش گياهپزشكي ايران (علوم كشاورزي ايران) از صفحه ۲۲۵ تا ۲۳۲ منتشر شده است.
نام: زيست شناسي سرخرطومي ساقه خوار تاج خروس (Hypolixus pica (Fabricius، عامل بيوكنترل علف هرز تاج خروس ريشه قرمز، .Amaranthus retroflexus L در دزفول
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كنترل بيولوژيك
مقاله علف هاي هرز
مقاله Hypolixus pica؛ Amaranthus retroflexus

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پورطاهرزرعي رجبعلي
جناب آقای / سرکار خانم: شيشه بر پرويز
جناب آقای / سرکار خانم: اسلامي زاده رحيم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زيست شناسي سرخرطومي ساقه خوار تاج خروس Hypolixus pica (Fabricius) روي تاج خروس ريشه قرمز Amaranthus retroflexus L. در شرايط طبيعي در باغ هاي مركبات در دزفول بررسي شد. بوته هاي تاج خروس ريشه قرمز در زمين اصلي به صورت تكي در داخل يك قفس چوبي به ابعاد ۱۰۰×۵۰×۵۰ سانتي متر و پوشيده شده با توري ريز قرار گرفتند. در هر قفس سه تا چهار عدد سرخرطومي نر و ماده رهاسازي شد و بعد از سه تا چهار روز سرخرطومي ها از قفس خارج شده و رشد مراحل مختلف سرخرطومي تا خروج حشرات كامل بررسي شد. اين حشره ۳ نسل در سال توليد كرد و نسل سوم در حقيقت نسل زمستان گذران بود. در شرايط طبيعي طول دوره رشد تخم و شفيره نسل دوم سرخرطومي به ترتيب ۳ و ۸٫۸۶±۰٫۸۴ روز و طول دوره رشد تخم و شفيره نسل سوم سرخرطومي به ترتيب ۳٫۵۵±۰٫۴۹ و ۱۰٫۳۳±۰٫۴۷ روز بود. طول دوره نسل دوم و سوم سرخرطومي H. pica از تخم تا حشره كامل به ترتيب برابر با ۴۴٫۶۸±۴٫۰۱ و ۵۰٫۸۸±۴٫۶۷ روز بود. زمستان گذراني سرخرطومي به صورت لارو سن آخر (چهارم) يا حشره كامل بود. حشره ماده در ساقه تخم گذاري مي كند و روي آن را با ماده سياه رنگي مي پوشاند. لاروها درون ساقه از بالا به پايين حركت كرده و درون ساقه تونل ايجاد مي كنند. در محل تشكيل لارو سن آخر در ساقه گال هايي ايجاد مي شود. حشره كامل پس از تشكيل شدن از درون ساقه تغذيه كرده، سپس در بالاي گال سوراخي ايجاد كرده و از ساقه خارج مي شود. حشره كامل پس از خروج از گياه از حاشيه برگ ها و بذور تاج خروس ريشه قرمز نيز تغذيه كرده و از اين طريق نيز به گياه خسارت وارد مي كند.