سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش منطقه ای معماری کویر

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

افشین سالاری – کارشناس ارشد سازه و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج
علیرضا گنجی زاده زواره – دانشجوی کارشناسی عمران-عمران ، عضو هیأت رئیسه انجمن علمی گروه مهندس
حامد محمودی جیر کل – دانشجوی کارشناسی عمران-عمران، عضو باشگاه پژوهشگران جوان و رئیس انجمن

چکیده:

گزارش سوئیس ری از فاجعهی بم: «بم بزرگترین حادثه طبیعی سال با ۴۱ هزار کشته»
همانطوریکه می دانیم کشور ایران بر روی پهنه لرزه خیز وسیعی قرار دارد و سالیان درازی است که زمین لرزه های متعددی را با آثار گوناگون و خسارتهای مالی و جانی فراوان تجربه کرده است . رودبار، قزوین، بم، زرند، قشم و … نمونه های بی شماری از نمایش چهره ای خشن و غیر قابل تسلیم و خسارت بار است.
نگاهی گذرا به این مجموعه موضوع مهمی را برای ما روشن خواهد کرد و آن اینکه بیشترین خسارتهای ناشی از زلزله مربوط به ساختمانهای سنتی است؛ ساختمان هایی که با نگاهی غیر اصولی ساخته شده و به ضم اینکه سرپناهی احداث گردیده مورد استفاده قرار می گیرد غافل از اینکه اینگونه بناها کوچکترین ایمنی در مقابل حوادث طبیعی نخواهند داشت و با کوچکترین اتفاقی … !
با توجه به توضیحات فوق اهمیت اجرا و ساخت بناهای پایدار که حافظ جان انسانها باشند روشن می گردد . بدین منظور در این مقاله سعی شده که نکات لازم در ارتباط با اجرای بناهای خشتی و آجری (که انواع شایع مورد استفاده در معماری کویر می باشند )، بیان مشکلات و خطرات احتمالی اجرای نامناسب در بخشهای مختلف این بناها و ارائه راهکارهای مناسب در جهت بهبود آن ارائه گردد؛ مضافا اینکه نوع مصالح مورد استفاده در این بناها مورد بررسی قرار گرفته و معایب و محاسن هرکدام مختصرا و در حد لازم آورده شده است . در پایان نیز به نتایج استفاده از مصالح سنتی در معماری نوین امروزی و نوع این استفاده پرداخته شده است. لازم به ذکر است که به دلیل کثرت ساختمانهای سنتی استان یزد و بخصوص شهرستان ابرکوه، این مناطق به عنوان جامعه آماری مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته اند.