سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: سومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

بهروز خشنودی – کارشناس ارشد مهندسی عمران از سازمان آب منطقه ای فارس

چکیده:

یکی از مهمترین عوامل اصلی در تخریب محیط زیست و جغرافیای طبیعی وعامل مهم فرسایش ساختار زمین شناسی موجود : جریانات سطحی می با شد که به شکل سیل نمود پیدا میکند .
با توجه به اینکه کشور ما ایران در یکی از مناطق کم بارش و خشک کره زمین قرار گرفته است و متوسط بارندگی کشور کمتر از ۲۰۰ میلیمتر در سال است.
بنابر این با تغییر پدیده های جوی بسیار مستعد خشکسالی و متعاقب آن پدیده سیل می باشد. وقوع سیلاب های ناگهانی که عموما با فرسایش شدید خاک و پوشش گیاهی و حتی رانش زمین همراه می باشددر گذشته موجب خسارت های سنگین اقتصادی و گاها تلفات انسانی می شده است .
با توجه به گسترش پروژه های سد سازی در کشور در مقیاس بزرگ و پروژه های ساخت تغذیه مصنوعی – پخش سیلاب و آبخیزداری در مقیاس کوچکتر به میزان بسیار زیادی از هجوم سیلاب ها ی فصلی کاسته و فرسایش خاک و محیط طبیعی را به کنترل درآمده است.لازم به ذکر است که باگذشت زمان از امکانات و پتانسیل ساخت سد های بزرگ به دلیل محدودیت رودخانه های دایمی در سطح کشور کاسته شده و اهمیت اجرای پروژهای کوچکتر بیشتر خواهد شد . زیرا این پروژه ها در بیشتر نقا ط کشور امکان ساخت داشته و در زمان کوتاهی و با کمترین هزینه به بهره برداری می رسند.
از این نظر می توان این پروژه ها را در ردیف طرح های زود بازده اقتصادی و اشتغال زا دانست.البته با توجه به وضعیت جغرافیای و اقلیمی و زمین شناسی در هر منطقه از کشور شرایط ویژه ای حاکم است که طراحان و مهندسین پروژه ها بایستی کلیه شرایط موجود را درطراحی هر پروژه لحاظ کنند.
در این مقاله به جایگاه پروژه های تغذیه مصنوعی در ا ستان فارس که توسط سازمان آب منطقه ای فارس اجرا شده است و مهمترین هدف آن کنترل سیلاب ها و هدایت آنها به درون سفره آب زیرزمینی است. می پردازیم و موارد مهم آن را در مقیاس کوچک محلی مورد بررسی قرار می دهیم تا با معرفی اینگونه سازه هااهمیت و جایگاه آنها در توسعه اقتصاد کشور و جلوگیری از مخاطرات طبیعی سیلاب ها برای عموم مسئولین و مردم روشن شده و در جهت توسعه آن اقدامات بیشتری صورت گیرد.
در حال حاضر بیش از ۸۳ پروژه تغذیه مصنوعی در استان فارس در حال بهره برداری یا اجرا ویا در فاز مطالعاتی می باشد. از این تعداد ۵۶ پروژهبه بهره برداری رسیده و ۱۷ پروژه در حال اجرا ویا نزدیک به اتمام است.حدود ۱۰ پروژه نیز در دستور کار مطالعه قرار دارد که پس از پایان مطالعات در مورد اجرایی شدن آنها تصمیم گرفته خواهد شد .