مقاله سامانه زيستي موجودات با تکيه بر قرآن کريم و تورات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۸ در پژوهشنامه اديان از صفحه ۱۰۳ تا ۱۳۴ منتشر شده است.
نام: سامانه زيستي موجودات با تکيه بر قرآن کريم و تورات
این مقاله دارای ۳۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جهان شناسي
مقاله سامانه زيستي
مقاله طبقه بندي موجودات
مقاله طبيعت
مقاله قرآن کريم
مقاله تورات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قنبري محي الدين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
قرآن کريم و تورات به خودي خود فاقد «سامانه زيستي» هستند و قصد و غايتي براي ارايه طبقه بندي اي کامل و منطقي از موجودات، همانند يک متن زيست شناختي يا جهان شناختي ندارند و آياتي که در آنها درج شده، انعکاسي از دانش مخاطبانشان به موجودات است. شباهت هايي ميان جهان شناسي قرآن کريم و تورات در پيدايش و نوع نگاه به موجودات، به ويژه در زمينه رستني ها ديده مي شود که مي تواند ناشي از منشا واحد وحياني، و فرهنگ و دانش مشابه مخاطبان و آورندگان آن دو باشد؛ البته سامانه زيستي موجودات در قرآن مفصل تر از تورات است.
تنها با استنباطات منطقي از آيات قرآن و عهد عتيق و ديگر متون نزديک به آنها ارايه چنين سامانه اي ممکن است. بنابراين، اين مقاله مي کوشد تا ضمن اساس قرار دادن متون ياد شده، با مراجعه به متون نزديک به آنها تصويري از سامانه موجودات در آن عصر ارايه كند و شباهت ها و تفاوت هاي آنها را دريابد. ارايه اين سامانه و تبيين واژگان به کار رفته در آن مي تواند تمايزهاي اساسي در جهان شناسي متون مقدس را با ديدگاه هاي علمي و فلسفي يونانيان نشان دهد.