سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

رامین کهن خاکی – رییس اداره آموزش امداد و نجات – جمعیت هلال احمر استان تهران
شهریار مزیدآبادی – مدرس امداد و نجات – جمعیت هلال احمر استان تهران

چکیده:

امروزه درجهان تمام کشورها در تلاش هستند تا نقش آموزش به ویژه آموزش های کاربردی را در توسعه ملی و ارتقای دانش و تکنولوژی مورد توجه قرار دهند . از این رو هرچه آموزش بیشتر و با کیفیت بهتر ارایه شود و مخاطبین بیشتری را تحت پوشش قرار دهد انتظار می رود نتیجه بهتری به دست آید.
بر این اساس و همچنین با درک عمیقی که از نیاز روز افزون جامعه برای فراگیری علوم و مهارت های مرتبط با اهداف جمعیت هلال احمر در سالهای اخیر بدست آمده است. در این مقاله سعی شده است تا با تغییر و تحول در شیوه های یادگیری در آینده با استفاده از آموزش غیر حضوری و مجاری در کنار شیوه های موجود، راهکارهای جدیدی تدوین شود. آموزش به عنوان اثر بخش ترین ساز و کار جامعه برایمقابله با بزرگترین چالش این قرن،یعنی توسعه پایدار می تواند بسیاری ازگرفتار های زمان بروز سوانح و حوادث را کاهشدهد. افزایش علاقمندان و گستره رو به تزاید شهرها و رشد روز افزون جمعیت در مناطق مختلف و کمقود مدرسان و مربیان ماهر در سطح کشور، ضرورت اصل آموزش وسیع از طریق رسانه های مختلف را بیش از پیش به مسئولان آموزشهمگانیمقابله با بلایا یادآوری می نماید.
به نظر می رسد با توجه به عدم دست یابی به فضاهای فیزیکی کافی برای برگزاری کلاس ها، کمبود اعتبارات، عدم وجود وقت کافی برای شرکت مستمر فراگیران در دوره های امداد و نیاز فوری خانواده ها برای آمادگی در مقابله با سوانح ، ضرورت ایجادیک یا چند شیوه جدید آموزشی مبتنی بر فناوری اطلاعات (Information Technology) و بهره گیری از شبکه جهانی اینترنت و تولید و عرضه لوحهای فشرده خودآموز آموزشی با توجه به فاکتورهای مختلف (سن، جنس، تحصیلات و…) به منظور بستری وسیع از دانشهای گوناگون، می تو.اند در زمان کوتاهی مجموعه وسیعی از علاقهمندان را به یکباره به سطح دانش بالاتری برساند تا میزان آسیب پذیری جامعه در زمان بروز حوادث و بلایا کاهش یابد.
در این مقاله که به اهداف و مزایای این سامانه پرداخته است، مجموعه آموزشی، الکترونیکی و غیر حضوری جدیدی (در ایران) را پیشنهاد می نماید.