مقاله سعدالدين حمويه در مراد المريدين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۸ در مطالعات عرفاني از صفحه ۱۳۳ تا ۱۵۴ منتشر شده است.
نام: سعدالدين حمويه در مراد المريدين
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عرفان اسلامي
مقاله مراد المريدين
مقاله سعدالدين حمويه
مقاله صوفيه قرن هفتم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ميرباقري فرد سيدعلي اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: نجفي زهره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در سير تطور عرفان اسلامي، قرن هفتم، به سبب تلاقي مشرب هاي مختلف اهميت ويژه اي دارد. يکي از چهره هاي برجسته اين دوره سعدالدين حمويه (م: ۶۴۹ ﻫ. ق) است که علي رغم جايگاه مهمش در عرفان اسلامي، اطلاعات زيادي درباره وي در دست نيست و هر منبعي که ما را در شناخت بيشتر او و پيرامونيان او ياري دهد، بي ترديد از اهميتي خاص برخوردار است.
مراد المريدين، نوشته نوشناخته خواجه غياث الدين هبه اله ابن يوسف ابن ابراهيم، از نوادگان سعدالدين حمويه، زنده در اوايل قرن هشتم، در شرح احوال و زندگي شيخ حاوي اطلاعات دست اول و قابل اطميناني در باب آرا و انديشه هاي اوست که ضمنا مناسبات اجتماعي و خانوادگي، مشايخ و مريدان وي را هم معرفي مي کند. به علاوه درباره بعضي از بزرگان عالم عرفان از جمله نجم الدين کبري و ابن عربي، علما و دانشمندان، چهره هاي تاريخي، شاعران و عده اي از صوفيان گمنام هم در آن مطالب مفيدي مي توان يافت. اين کتاب به زبان عربي است و تنها نسخه شناخته شده آن در قرن نهم کتابت شده است. اين مقاله بعضي از ارزش هاي مراد المريدين را معرفي مي کند.