مقاله سنجش کارايي منابع فناوري اطلاعات در توسعه زيرساخت هاي تجارت الکترونيکي: رويکرد تحليل پوششي داده هاي متقاطع براي کشورهاي در حال توسعه منتخب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۷ در اقتصاد و تجارت نوين از صفحه ۱۲۹ تا ۱۵۰ منتشر شده است.
نام: سنجش کارايي منابع فناوري اطلاعات در توسعه زيرساخت هاي تجارت الکترونيکي: رويکرد تحليل پوششي داده هاي متقاطع براي کشورهاي در حال توسعه منتخب
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کارايي
مقاله تحليل پوششي داده ها
مقاله تحليل پوششي داده هاي متقاطع
مقاله روش ناپارامتري
مقاله تحليل مولفه هاي اصلي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بشيري مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: توكلي بغدادآباد محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: اميري اميرحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين مقاله با استفاده از روش ناپارامتري تحليل پوششي داده‏ها به ارزيابي کارايي کشورهاي در حال توسعه منتخب در زمينه استفاده از منابع فناوري اطلاعات براي توسعه زيرساخت هاي تجارت الکترونيکي در سال ۲۰۰۵ مي پردازد. با استفاده از روش تحليل مولفه هاي اصلي، شاخص هاي جديد و مستقل از هم به عنوان متغيرهاي خروجي ايجاد و سپس به رتبه بندي کشورها از نظر کارايي اقدام مي شود.
نتايج نشان مي دهد با فرض بازدهي ثابت نسبت به مقياس، کشورهاي مصر، نيجريه، پاکستان، قزاقستان، ويتنام، الجزاير، اندونزي و آذربايجان از بيشترين کارايي برخوردار هستند و متوسط کارايي ۸٫۴۳ درصد است. با در نظر داشتن فرض بازدهي متغير نسبت به مقياس، کشورهاي استوني، هند، چين، روسيه، اکراين و ايران نيز به جمع کشورهاي کارا مي پيوندند و متوسط کارايي 63.9 درصد است.